more_horiz
Gospodarka

Transporter Rosomak z nową wieżą. Huta Stalowa Wola uruchomi jej produkcję seryjną

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2022 11:00
Huta Stalowa Wola jest gotowa do seryjnej produkcji zdalnie sterowanych systemów wieżowych kaliber 30 mm. Uzbrojenie będzie montowane w najbliższej przyszłości na kołowych transporterach opancerzonych Rosomak.
Nowa wieża z HSW do transporterów Rosomak i Borsuk.
Nowa wieża z HSW do transporterów Rosomak i Borsuk.Foto: PGZ/HSW/twitter

Prezes Huty Stalowa Wola (HSW) Bartłomiej Zając powiedział w rozmowie z IAR, że uzbrojenie jest oparte na bezzałogowej wieży, której sercem jest amerykańska armata Bushmaster o kalibrze 30 mm.

Prezes HSW dodał, że to nowoczesny produkt, nad którym pracowały zarówno państwowe jak i prywatne firmy zbrojeniowe.

Zdalnie sterowany system wieżowy jest już gotowy do seryjnej produkcji, a w przyszłości będzie też istotnym wyposażeniem pływających wozów piechoty Borsuk. Pojazdy powstają w zakładach w Stalowej Woli i będą następcami wysłużonych BWP-ów, konstrukcji z czasów głębokiego PRL niespełniających już wymogów nowoczesnego pola walki.

Współpraca polskich firm

System wieżowy to produkt opracowany przez konsorcjum założone przez Hutę Stalowa Wola oraz WB Electronics. W prace nad uzbrojeniem były zaangażowane m.in. takie zakłady, jak PCO S.A., które odpowiadają za optoelektronikę, Zakłady Mechaniczne z Tarnowa dostarczające uzbrojenie pomocnicze oraz Rosomak S.A. z Siemianowic, który współpracuje w obszarze przygotowania transporterów opancerzonych do integracji z systemem wieżowym.

W wieże ZSSW-30 mają być w najbliższych latach wyposażane kołowe transportery opancerzone Rosomak i nowe, opracowywane w HSW, pływające gąsienicowe bojowe wozy piechoty Borsuk.


Posłuchaj
00:25 Bartłomiej Zając prezes Huty Stalowa Wola (IAR/Drążkiewicz) Bartłomiej Zając prezes Huty Stalowa Wola mówi o produkcji polskiej wieży dla transporterów (IAR/Drążkiewicz)

 

Nowe systemy wieżowe wykorzystują krajowy system kierowania ogniem, działający z funkcją hunter-killer (umożliwiającą dowódcy i działonowemu niezależne śledzenie dwóch różnych celów w tym samym czasie). System kierowania ogniem został opracowany przez konsorcjum złożone z Huty Stalowa Wola S.A. oraz WB Electronics.

Tworzenie kooperacyjnej sieci


-ZSSW-30, owoc współpracy przemysłu państwowego z prywatnym, to jeden z naszych najważniejszych produktów, którego wdrożenie do Sił Zbrojnych RP przewidujemy w najbliższym czasie – powiedział prezes PGZ Sebastian Chwałek.

-Potrzeby wojska na wieże ZSSW-30 są znaczące i obejmują nie tylko jednostki operujące kołowymi transporterami opancerzonymi, ale także w dalszej kolejności nowy bojowy pływający wóz piechoty Borsuk, który aktualnie przygotowujemy do produkcji przed seryjnej – dodał Chwałek.

PGZ podkreśliła, że aby przyśpieszyć proces produkcyjny, HSW rozpoczęła budowanie łańcuchów dostaw kluczowych komponentów oraz podzespołów.

Zamówienie na armaty w USA

PGZ wysłała zamówienie na partię armat Bushmaster Mk 44 do firmy Northrop Grumman.

Już dzisiaj PGZ deklaruje, że  jest gotowa na produkcję polskich komponentów nowej wieży typu: ZSSW-30, jak optoelektronika, systemy napędów, sterowania, stabilizacji czy też łączności i kierowania ogniem, które są efektem realizacji pracy rozwojowej.

Nowa wieża do transporterów piechoty ZSSW-30 jest uzbrojona w armatę 30 mm Bushmaster Mk 44/S, karabin maszynowy 7,62 mm oraz podwójną wyrzutnię przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike-LR (budowanych na izraelskiej licencji w Mesko). W projekcie uczestniczą dostawcy z PGZ, w tym PCO S.A., odpowiadające za optoelektronikę, Zakłady Mechaniczne Tarnów S.A. dostarczające uzbrojenie pomocnicze i spółka Rosomak z Siemianowic, zaangażowana w przygotowanie wozu do integracji z bezzałogową wieżą.


PR24/IAR/PAP/sw


X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem