more_horiz
Gospodarka

Skup gruntów pod nowe zalesienia. Lasy Państwowe mają atrakcyjną ofertę

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2022 15:20
Lasy Państwowe rozpoczęły ogólnopolską akcję skupu gruntów pod nowe lasy. W wyniku zarządzenia dyrektora jednostki nadleśniczowie mają za zadanie aktywnie promować ofertę zakupów. Właściciele prywatnych gruntów leśnych mogą zgłaszać się z ofertami do nadleśnictw.
Lasy Państwowe są zainteresowane zakupem działek i gruntów.
Lasy Państwowe są zainteresowane zakupem działek i gruntów.Foto: Kichigin/shutterstock

Wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka zaznaczył, że do tej pory istniała prawna możliwość zakupu lasów prywatnych przez Lasy Państwowe, ale "nie korzystano w pełni z tych praw".

Oferta nadleśnictw dla właścicieli gruntów

- Uruchamiamy jakby drugą ścieżkę, czyli de facto występujemy z ofertą - która dzisiaj w ustawie jest - ale z której lasy tak do końca nie korzystały. Po prostu ogłaszamy akcję, iż można rzeczywiście przyjść do każdego nadleśnictwa i zaproponować sprzedaż swojego gruntu - wyjaśnił.

Wiceszef resortu tłumaczył, że Lasy Państwowe zdecydowały się na tę akcję, bo "są w dobrej kondycji finansowej i mogą takie operacje - związane z zakupem gruntów - przeprowadzić".

Posłuchaj
00:31 11547884_2.mp3 Lasy Państwowe rozpoczęły ogólnopolską akcję skupu gruntów pod nowe lasy. Mówi Wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka. (IAR)

 

Pełniący obowiązki dyrektora generalnego Lasów Państwowych Józef Kubica dodał, że pod koniec roku wydał zarządzenie w sprawie zakupu nowych gruntów pod zalesianie. - Nadleśniczowie wychodzą sami z ofertą, uświadamiają właścicieli gruntów, żeby mogli sprzedawać na bardzo korzystnych warunkach - wskazał.

Józef Kubica powiedział, że Lasom Państwowym zależy na zwiększeniu lesistość Polski z 29 do 33 procent w 2050 roku. Przypomniał, że znaczną większością terenów leśnych zarządzają Lasy Państwowe - to niemal 78 procent powierzchni.

Posłuchaj
00:28 11547884_1.mp3 Pełniący obowiązki dyrektora generalnego Lasów Państwowych Józef Kubica mówi, że wydał zarządzenie w sprawie zakupu nowych gruntów. (IAR)

 

Czytaj także:

Do osób prywatnych należy 19 procent lasów w Polsce. Wiceminister Edward Siarka podkreślił, że Lasy Państwowe są zainteresowane przede wszystkim gruntami, które przylegają do terenów zarządzanych przez tę jednostkę.

PR24, akg