Rosnące płace, zatrudnienie, przejście na tryb zdalny. Ekspert o rynku pracy podczas pandemii

O rosnących płacach, zatrudnieniu, wynagrodzeniu minimalnym oraz nowych rozwiązaniach ułatwiających wykonywanie pracy podczas pandemii mówiła w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia prof. Monika Gładoch - radca prawny, ekspertka rynku pracy.

2022-02-18, 17:00

Rosnące płace, zatrudnienie, przejście na tryb zdalny. Ekspert o rynku pracy podczas pandemii
Praca w czasie pandemii - zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock/Halfpoint

Przeciętne wynagrodzenie w styczniu tego roku wyniosło w firmach ponad 6604 zł, to 9,5 roku więcej niż rok wcześniej.

Powiązany Artykuł

Shutterstock pieniądze portfel 1200.jpg
Od nowego roku wyższa płaca minimalna i stawka godzinowa. Zobacz, ile wyniosą

Największy wzrost płac wśród specjalistów

Jak mówił gość Polskiego Radia, ten wzrost może wynikać z oczekiwań pracowników, i dodał, że tak jak w poprzednich latach najwięcej zarabiają specjaliści.

Mniej zarabiającym pomaga wzrost płacy minimalnej

- Nie sądzę, aby płace mocno drgnęły u osób mniej wykwalifikowanych, choć tutaj swoje zrobiła płaca minimalna, która w tym roku wynosi już 3010 zł brutto - powiedział.

REKLAMA

Mimo wzrostu płac w najbliższym czasie mogą nas czekać spory zbiorowe o płace

Gość audycji dodał, że w najbliższym czasie należy się spodziewać sporów zbiorowych o podwyżki płac między pracownikami a pracodawcami. To wynik wzrostu cen – energii, paliw oraz cen produktów konsumpcyjnych i usług.

Dlatego można się spodziewać, że żądania płacowe mogą nadal rosnąć, mimo że zarobki rosną szybciej od inflacji. - Jest oczywiście ryzyko, że rosnące płace tę inflację podbiją w górę - powiedział ekspert.

Powiązany Artykuł

shutt pracownik 1200.jpg
GUS podał dane o zatrudnieniu i wynagrodzeniach w styczniu. Rośnie liczba pracowników i produkcja

Rośnie jednocześnie zatrudnienie. Tyle że cudzoziemców

Podczas audycji zwrócono uwagę na dobre wyniki dotyczące zatrudnienia - te były lepsze od oczekiwanych. Zatrudnienie w styczniu tego roku wzrosło o 2,5 proc. w ujęciu rocznym.

REKLAMA

Tyle że, jak zauważył gość Polskiego Radia, należy zastanowić się, czy za wzrost tego wskaźnika nie odpowiada zatrudnienie cudzoziemców.

- W ostatnim czasie nastąpił bardzo duży wzrost zatrudnienia cudzoziemców i to oni w głównym stopniu napędzają wzrost zatrudnienia - podkreśliła prof. Gładoch.

Dodała, że największy wzrost zatrudnienia nastąpił w sektorach: usług, budownictwa oraz IT.

Prawo pracy nie nadąża za zdalnym zatrudnieniem?

Podczas audycji poruszono też kwestie związane ze zdalnym zatrudnieniem.

REKLAMA

- Mnie niepokoi jednocześnie, że trochę nie jesteśmy przygotowani do zmian zachodzących pod wpływem pandemii, gdyż prawo pracy nie jest przygotowane na zatrudnianie zdalne. I musimy zmienić to jak najszybciej, abyśmy nie byli świadkami rozwoju szarej strefy, ze względu na problemy z zawieraniem umów na odległość. To trzeba jak najszybciej naprawić - powiedziała prof. Gładoch.

Resort cyfryzacji proponuje rozwiązania ułatwiające zawieranie umów o pracę na odległość

Dodała, że pod koniec ubiegłego roku z Ministerstwa Cyfryzacji do resortu rodziny i pracy wpłynęły rozwiązania dotyczące ustawy o niektórych umowach zawieranych elektronicznie.

- Te zmiany ułatwiłyby mikroprzedsiębiorcom zawieranie umów na odległość. Włączyłoby się w to państwo, które by przechowywało na szczególnych, wyodrębnionych portalach dane dotyczące zawieranych umów. Pracownicy i pracodawcy byliby odciążeni od składania własnoręcznego podpisu i wysyłania tego pocztą - tłumaczy.


Posłuchaj

prof. Monika Gładoch komentuje dane GUS i ocenia rynek pracy ( "Ekspres Gospodarczy" Justyna Golonko PR1) 5:16
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

PR1,PR24,Justyna Golonko, jk



Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej