more_horiz
Gospodarka

Mocno rosną ceny surowców. Kolejne kraje nakładają sankcję, a firmy wstrzymują dostawy

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2022 09:58
Ceny ropy naftowej na giełdach paliw na świecie są na poziomach powyżej 100 USD za baryłkę po najmocniejszym dziennym skoku notowań od 16 miesięcy. Wzrosły także ceny miedzi i gazu. Do sankcji dąłączyła Australia, a kolejne firmy wycofują dostawy do Rosji.   
Kolejny dzień rosną ceny surowców na giełdach światowych
Kolejny dzień rosną ceny surowców na giełdach światowychFoto: Shutterstock/Jirapong Manustrong

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na kwiecień kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 105,38 USD, wyżej o 2,33 proc., po zwyżce w czwartek o 8,4 proc. Ropa Brent na ICE w Londynie w dostawach na maj jest wyceniana po 108,70 USD za baryłkę, wyżej o 1,93 proc.

Jak tłumaczą maklerzy, wzrosty cen ropy nabrały tempa po tym, jak w czwartek Kreml wskazał, że doniesienia o znaczących postępach w negocjacjach pokojowych Rosji z Ukrainą są "błędne", ale rozmowy mają być kontynuowane.

Rynki ropy zmagają się teraz z wieloma ryzykami - wydarzeniami związanymi z prowadzoną na Ukrainie wojną, obawami o wprowadzane w Chinach blokady w związku z nasilaniem się epidemii Covid-19 i z załamaniem płynności w dostawach ropy, co zwiększa na giełdach wahania notowań surowca.

Ceny ropy. Prognozy ekspertów

Prezydent Chin Xi Jinping zapewnił, że władze będą się starały zmniejszać negatywny wpływ blokad wprowadzanych w chińskiej gospodarce, a to daje już rynkom pewien powiew optymizmu, że uderzenie w popyt na ropę w Chinach nie będzie zbyt poważne.

- Na rynkach ropy możliwa jest większa zmienność notowań w ciągu dnia. Notowania surowca mogą poruszać się w przedziale 100-120 USD za baryłkę - to będą przybliżone widełki cen w przyszłym miesiącu - ocenia Jeffrey Halley, starszy analityk rynku w Oanda Asia Pacific Pte.

Tymczasem analitycy Goldman Sachs obniżyli swoje prognozy cen benchmarkowej ropy Brent na II kwartał o 15 USD na baryłce - do średnio 120 USD za baryłkę. Jednak w II połowie roku stratedzy GS spodziewają się odbicia cen Brent do średnio 135 USD/b - wynika z najnowszej noty tej firmy z Wall Street dla klientów.

Na 2023 r. Goldman Sachs prognozuje średnią cenę Brent na poziomie 110 USD za baryłkę. Wcześniej oceniał, że będzie to 115 USD/b.

W ub. tygodniu cena WTI na NYMEX wzrosła do 130 USD za baryłkę, a Brent na ICE skoczyła do ok. 140 USD/b. Od początku tego tygodnia WTI na NYMEX staniała do tej pory łącznie o 3,2 proc., a Brent straciła 3 proc.

Gaz podąża za wzrostem ropy 

W piątek rano wzrosły ceny gazu. Na holenderskiej giełdzie ceny kontraktów na gaz z dostawą za miesiąc wynosiły blisko 109 euro za MWh, po wzroście o ponad 3,7 proc. Na holenderskiej giełdzie cena gazu z dostawą za miesiąc, czyli w kwietniu, wynosiła 108,99 euro za MWh. To oznacza wzrost od początku notowań o ponad 3,7 proc.

W czwartek wieczorem cena gazu w kontraktach z dostawą za miesiąc wynosiła ok. 106-107 euro za MWh, co oznaczało wzrost w stosunku do środowego zamknięcia o ponad 5 proc.

Ceny miedzi dalej w górę

Notowania miedzi na giełdach metali w Londynie i Nowym Jorku rosną w reakcji na optymizm inwestorów po obietnicach chińskich władz o wsparciu dla gospodarki. Miedź na LME, w dostawach 3-miesięcznych, jest wyceniana wyżej wobec 10.243,00 USD za tonę, notowanych na zakończenie poprzedniej sesji.

Na Comex miedź zwyżkuje o 0,21 proc. i jest po 4,7120 USD za funt.

W tym tygodniu chińskie władze zapewniły o wsparciu dla krajowej gospodarki i nękanego kryzysem krajowego rynku nieruchomości oraz do ustabilizowania rynków finansowych.

"Retoryka wspierająca zdrowy rozwój chińskiego rynku nieruchomości pomaga prognozom popytu na metale przemysłowe. Oczekuje się, że konsumpcja poprawi się po sezonie zimowym" - piszą w rynkowej nocie analitycy GF Futures.

Inwestorzy monitorują tymczasem rozprzestrzenianie się w Chinach wariantu koronawirusa Omikron, co zmusza chińskie władze do wprowadzania lokalnych blokad. Niektóre huty napotykają z tego powodu na przeszkody logistyczne i transportowe.

- Inwestorzy obstawiają jednak, że pandemia Covid-19 może się wkrótce skończyć. Ograniczenia będą łagodzone, a popyt wzrośnie - mówi Jia Zheng, trader Shanghai Dongwu Jiuying Investment Mangement Co.

W Chinach zapasy miedzi monitorowane przez giełdę metali SHFE spadły o 32.162 tony do 129.506 ton.

Na zakończenie poprzedniej sesji miedź na LME w Londynie zyskała 189 USD do 10.243 USD za tonę.

Kolejne kraje nakładają sankcje

Australia zastosowała w piątek sankcje wobec 11 kolejnych rosyjskich banków, w tym Banku Centralnego i ministerstwa finansów obejmując nimi większość rosyjskich aktywów i instytucji zajmujących się zarządzaniem długiem Rosji - poinformowała szefowa MSZ Australii Marise Payne.

- Włączając (do sankcji) Bank Centralny Rosji, Australia objęła nimi wszystkie rosyjskie instytucje rządowe odpowiedzialne za emisję i zarządzenie zadłużeniem tego kraju - oświadczyła Payne.

Firma AbbVie wstrzymuje dostawy do Rosji 

Amerykańska firma farmaceutyczna AbbVie wstrzymała dostawy botoksu, wypełniaczy i innych produktów estetycznych do Rosji, podobnie jak inne przedsiębiorstwa, które ograniczają swoją działalność w tym kraju w związku z jego inwazją na Ukrainę.

AbbVie poinformowała, że czasowo wstrzymuje sprzedaż swoich produktów w Rosji, zaprzestaje przeprowadzania nowych badań klinicznych oraz przesiewowych, jak i rekrutacji do badań prowadzonych w Rosji i na Ukrainie.

Kolejne firmy farmaceutyczne, które w ostatnim czasie ograniczyły swoją działalność w Rosji, to Eli Lilly i Novartis, które zadeklarowały, że będą dalej dostarczać jedynie najbardziej niezbędne leki.

Kreml wielokrotnie zaprzeczał pogłoskom o operacjach plastycznych prezydenta Władimira Putina, jak i wstrzykiwaniu sobie przez niego botoksu, o czym pisał m.in. dziennik "Daily Mirror".

Czytaj także:

PAP/ mk