Polacy kupują coraz więcej złota. Wyniki giełdowych mennic nie pozostawiają wątpliwości

Polacy kupują coraz więcej złota, chroniąc swoje oszczędności przed inflacją. Zyskują na tym giełdowe spółki, które wskazują na dynamiczny wzrost sprzedaży tego kruszcu. Ten rok może być rekordowy. 

2022-04-07, 09:50

Polacy kupują coraz więcej złota. Wyniki giełdowych mennic nie pozostawiają wątpliwości
Wartość złota w rezerwach banku centralnego wyniosła 21 mld 525,2 mln euro. Foto: Shutterstock/stockwars

Jak wskazuje Bankier.pl, kiedy inflacja zaczęła piąć się w górę, notowana na giełdzie w Warszawie Mennica Polska w ostatnich trzech miesiącach 2021 r. sprzedała ponad 1,8 tony złota, czyli o 150 proc. więcej niż w analogicznym kwartale roku poprzedniego. Natomiast w całym 2021 r. Mennica Polska sprzedała klientom 3,1 tony złota, czyli o 72 proc. więcej rok do roku.

Z kolei w drugiej krajowej spółce notowanej na NewConnect czyli w Mennicy Skarbowej tonaż był jeszcze większy i wyniósł 4,5 tony, czyli 114 proc. więcej niż w roku poprzednim. Dynamika wzrostów cały czas przyspiesza, ponieważ w 2020 r. spółka sprzedała 2,13 t złota, czyli o 85 proc. więcej niż 2019 r. (1,51 t).

Popyt na złoto coraz większy

"Według danych World Gold Council w IV kwartale 2021 roku globalny popyt na fizyczne złoto inwestycyjne wyniósł 318 ton, co w porównaniu do IV kwartału 2020 roku stanowiło wzrost o 18 proc. Był to zatem najmocniejszy czwarty kwartał od 2016 roku - informuje raport Mennicy Skarbowej. W całym 2021 r. globalny popyt wyniósł 1180 ton i był najwyższy od 8 lat" - czytamy na portalu.

Według danych Mennicy Skarbowej w zeszłym roku wśród monet bulionowych najpopularniejszy był Kanadyjski Liść Klonowy, Kangur Australijski i Krugerrand, które odnotowały wzrost sprzedaży względem roku 2020 na poziomie odpowiednio 89 proc, 95 proc. i 117 proc. Jednak największym wzrostem zainteresowania cieszyła się moneta Wiedeńscy Filharmonicy, której sprzedaż wzrosła o 223 proc.

REKLAMA

Bankier.pl zwraca uwagę, że w ubiegłym roku do zakupów złota skłaniała Polaków wysoka inflacja i niskie oprocentowanie lokat, w 2022 r. doszedł jeszcze jeden znaczący czynnik, jakim jest niepewność związana z wojną na Ukrainie. Ceny złota poszybowały w górę, a wartość wyrażona w polskiej walucie osiągnęła rekord, pokonując poziom 9000 zł za uncję.

Kupując złoto

Zakup złota inwestycyjnego jest zwolniony z podatku VAT (inaczej niż srebro), poza tym nie zapłacimy "podatku Belki" od ewentualnych dochodów na operacjach kupna/sprzedaży, jeśli minie między nimi co najmniej 6 miesięcy (podobnie jest ze srebrem). Jest też opcja inwestowania na rynku o większej płynności, ale operującego tzw. złotem papierowym, czyli we wszelakie instrumenty finansowe dające inwestorowi ekspozycję na cenę złota, podał portal.

Bankier.pl/PR24.pl/mk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej