Francuski bank wycofuje się z Rosji. Sprzeda udziały w Rosbanku

Francuski bank Societe Generale ogłosił, że przerywa działalność bankową i ubezpieczeniową w Rosji oraz sprzedaje swoje udziały w banku Rosbank innemu jego akcjonariuszowi - Interros Capital.

2022-04-11, 10:37

Francuski bank wycofuje się z Rosji. Sprzeda udziały w Rosbanku
Societe Generale przerywa działalność bankową i ubezpieczeniową w Rosji . Foto: Shutterstock/Nadya So

Negocjacje z Interros Capital trwały kilka tygodni i dzięki porozumieniu grupa Societe Generale wycofuje się z Rosji w sposób uporządkowany i planowy, zapewniając ciągłość usług dla klientów - poinformował francuski bank na swojej stronie internetowej.

Bank zastrzegł, że finalizacja sprzedaży rosyjskich aktywów powinna nastąpić w ciągu "kilku tygodni", oraz że potrzebna jest jeszcze zgoda odpowiednich organów regulacyjnych.

Efekt księgowy operacji - utratę wartości netto sprzedanych aktywów - bank określił na ok. 2 mld euro.

Societe Generale to jedna z największych europejskich grup bankowo-ubezpieczeniowych, notowana na giełdzie Euronext, z rozproszonym akcjonariatem. Zajmuje się bankowością detaliczną, korporacyjną i inwestycyjną, świadczy usługi finansowe i ubezpieczeniowe.

W poniedziałek kurs akcji banku wzrósł o ponad 6,5 proc.

REKLAMA

Sankcje na banki

Wcześniej media podały m.in. że niemiecki nadzór bankowy podjął decyzji o zamknięciu działalności operacyjnej europejskiego oddziału drugiego, największego banku rosyjskiego VTB. Rosjanie nie mogą także swobodnie dysponować zgromadzonymi przez filię aktywami. Z kolei 8 kwietnia weszły w życie sankcje nałożone przez 27 krajów członkowskich w reakcji na rosyjską agresję na Ukrainę i masakrę ludności cywilnej. Wśród wielu sankcji zdecydowano się także na zamrożenie aktywów 18 podmiotów, w tym czterech banków i firm z sektora obronnego, między innymi tych należących do kompleksu wojskowo-przemysłowego.

Natomiast  6 kwietnia br. Stany Zjednoczone nałożyły się na pełne sankcje blokujące na kluczowy dla rosyjskiej gospodarki Sberbank, w którym kapitał ten ma miejsce jedna trzecia rosyjskich finansów finansowych. Podobne restrykcje objęły okresowy bank prywatny Alfa Bank.

PAP/PR24.pl/mk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej