Spadek zbiorów kukurydzy i pszenicy, zerwane łańcuchy dostaw. Wojna wpływa na rynek żywności
Firma doradztwa rolniczego UkrAgroConsult prognozuje, że zbiory kukurydzy i pszenicy spadną o połowę, a produkcja oleju słonecznikowego o 30-40 proc. - przekazało biuro analiz UBS.
2022-04-22, 17:24
Rosja odpowiada za około 19 proc. i 18 proc. światowego eksportu pszenicy i jęczmienia. Ukraina odpowiada odpowiednio za 8, 13 i 46 proc. światowego eksportu pszenicy, kukurydzy i oleju słonecznikowego. "Wpływ wojny na produkcję i eksport na Ukrainie jest poważny" - stwierdził UBS.
Załamanie łańcucha dostaw
UBS podkreśliło, że chociaż nie nałożono oficjalnych sankcji na rosyjskie produkty rolne, to wiele korporacji (m.in. spółki handlowe, sektor finansowy czy firmy spedycyjne) obłożyły Federację Rosyjską własnymi sankcjami, w konsekwencji pogłębiając załamanie łańcucha dostaw.
Analitycy zwrócili uwagę, że jeszcze przed wojną (w czerwcu 2021 r.) z powodu wysokich cen żywności w kraju, Rosja wprowadziła zmienny podatek eksportowy w celu ograniczenia eksportu.
Ograniczony dostęp do nawozów
Ponadto, zakłócenia w łańcuchu dostaw nie dotyczą wyłącznie samego zboża, ale też ograniczają dostęp do nawozów. Wskazano, że problem jest "w większym stopniu" widoczny w Brazylii, Indiach i w innych krajach rozwijających się niż w krajach państwach.
"Ok. 50 proc. brazylijskiego importu nawozów potasowych pochodziło zazwyczaj z Rosji lub Białorusi" - przypomniał UBS.
PR24, akg
REKLAMA
REKLAMA