more_horiz
Gospodarka

Prognozy inflacyjne. Główny ekonomista MF tłumaczy wyliczenia resortu

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2022 16:29
Ministerstwo Finansów w swoich prognozach inflacji uwzględniło przedłużenie Tarczy Antyinflacyjnej i podwyżki stóp procentowych - poinformował podczas spotkania z dziennikarzami główny ekonomista Ministerstwa Finansów Łukasz Czernicki.
Według resortu finansów tegoroczna inflacja wyniesie wyniesie 9,1 proc.
Według resortu finansów tegoroczna inflacja wyniesie wyniesie 9,1 proc.Foto: shutterstock/ j.chizhe

- Zakładana przez nas inflacja na pewno jest niższa niż inflacja założona przez Narodowy Bank Polski. Wynika to z dwóch rzeczy: po pierwsze, Narodowy Bank Polski w swoich prognozach z natury nie uwzględnia podwyżek stóp procentowych, my natomiast założyliśmy rynkową ścieżkę stóp procentowych - stwierdził Łukasz Czernicki.

- Druga kwestia jest taka że założyliśmy w naszych prognozach przedłużenie Tarczy Antyinflacyjnej w tym roku, czego pewnie też Narodowy Bank Polski nie zrobił - dodał główny ekonomista Ministerstwa Finansów.

Zaznaczył jednocześnie, że ostateczna decyzja odnośnie przedłużenia Tarczy Antyinflacyjnej jeszcze nie zapadła.

Czytaj także:

Niższy VAT dzięki tarczy

Zgodnie z Tarczą Antyinflacyjną 2.0, która weszła w życie 1 lutego br. obniżony został VAT na media: - na gaz do 0 proc. (od 1 stycznia zmiana z 23 do 8 proc., a od 1 lutego z 8 do 0 proc.); - na prąd do 5 proc. (przedłużenie obniżki z tarczy 1.0; obniżka z 23 do 5 proc.); - na ciepło do 5 proc. (od 1 stycznia zmiana z 23 do 8 proc., a od 1 lutego z 8 do 5 proc.). Tarcza zakłada także obniżkę VAT-u na nawozy z 8 do 0 proc.

Według NBP - inflacja CPI w tym roku wyniesie 10,8 proc., natomiast według nowej rządowej prognozy inflacji na 2022 r. - przy założeniu przedłużenia Tarczy Antyinflacyjnej - inflacja wyniesie 9,1 proc.

Polskie Radio24, akg

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem