more_horiz
Gospodarka

Polska potrzebuje energii z wiatru, aby nie importować węglowodorów

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2022 17:00
 Energia z wiatru jest dziś wręcz niezbędna, o czym przekonujemy się teraz, gdy Rosja wstrzymała dostawy gazu do Polski - powiedział Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Nawet 50  energii elektrycznej wytwarzanej w Polsce może pochodzić z wiatrowych OZE.
Nawet 50 % energii elektrycznej wytwarzanej w Polsce może pochodzić z "wiatrowych" OZE.Foto: Energa/twitter

Gość audycji podkreślał, że prąd pochodzący z morskich i lądowych farm wiatrowych jest potrzebny także do produkcji wodoru, który będzie zastępował gaz, węgiel i ropę naftową.

Do roku 2030 aż 50 gigawatów produkcji prądu będzie pochodziło z elektrowni wiatrowych. Tak wynika z założeń rządowego planu transformacji energetycznej Polski do roku 2040.

W jego opinii nawet 50 % energii elektrycznej wytwarzanej w Polsce może pochodzić z "wiatrowych" OZE.

Wiele zależy od decyzji rozpoczęcia budowy takich farm, start inwestycji w roku 2023 i 2024 daje możliwość pozyskiwania prądu z farm na morzu już w roku 2026.

Obecnie trwają przygotowania, aby polscy inwestorzy i polskie firmy przygotowały plany budowy takich morskich instalacji. To bardzo wzmocni polski przemysł stoczniowy, budowlany i energetyczny.

W przypadku farm lądowych, eksperci mają nadzieję, że Sejm jeszcze przed wakacjami zliberalizuje przepisy z roku 2016 dotyczące tzw."ustawy 10H", czyli niezwykle restrykcyjnych na tle UE, ograniczeń w budowie elektrowni wiatrowej (odległości od zabudowań).

Te nowe rozwiązania są obecnie konsultowane na poziomie samorządów.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą prowadził Błażej Prośniewski.


Posłuchaj
05:51 Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej mówi o perspektywach "zielonej energii" z wiatru ( "Ekspres Gospodarczy" Błaż Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej mówi o perspektywach "zielonej energii" z wiatru ( "Ekspres Gospodarczy" Błażej Prośniewski PR1)

 

PR24/PR1/Błażej Prośniewski/sw


X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem