more_horiz
Gospodarka

Eksport ukraińskiego zboża przez Polskę. Kowalczyk: podpisaliśmy porozumienie w tej sprawie

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2022 14:35
- Alternatywne szlaki eksportu dla ukraińskiego zboża prowadzą przez Polskę - powiedział w wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Dodał, że wojna może negatywnie wpłynąć także na wysokość przyszłych zbiorów. 
Kowalczyk: zwiększenie przewozów kolejowych i drogowych z Ukrainy przez Polskę ma ogromne znaczenie i w tej chwili nabiera szczególnej wagi
Kowalczyk: zwiększenie przewozów kolejowych i drogowych z Ukrainy przez Polskę ma ogromne znaczenie i w tej chwili nabiera szczególnej wagiFoto: PAP/Leszek Szymański

- Szlaki komunikacyjne, które mogłyby stanowić alternatywę dla zablokowanych portów Morza Czarnego, prowadzą przez Polskę, jej porty morskie, przez inne kraje europejskie - mówił wicepremier Henryk Kowalczyk podczas konferencji po spotkaniu z sekretarzem rolnictwa USA Tomem Vilsackiem, ministrem polityki rolnej i żywności Ukrainy Mykołą Solskim oraz komisarzem ds. rolnictwa UE Januszem Wojciechowskim.

Ministrowie rolnictwa Polski i Ukrainy podpisali także porozumienie w sprawie ułatwienia eksportu ukraińskiego zboża przez nasz kraj. 

Zwiększenie przewozów kolejowych i drogowych z Ukrainy przez Polskę ma ogromne znaczenie i w tej chwili nabiera szczególnej wagi - dodał Kowalczyk.

Szef resortu rolnictwa podkreślił, że inwazja Rosji na Ukrainę doprowadziła do zdestabilizowania rynków rolnych.

- Wojna może negatywnie wpłynąć także na wysokość przyszłych zbiorów, pogłębienie się sytuacji podażowo-popytowej na świecie. W warunkach wojny problemem jest bowiem eksport produktów rolnych - wskazał Kowalczyk.

Wicepremier zaznaczył, że w ramach współpracy przewidziano też utworzenie wspólnej spółki ukraińsko-polskiej, która zajęłaby się eksportem ukraińskiego zboża i jego transportem.

Posłuchaj
00:24 IAR/Jasik H. Kowalczyk mówi o porozumieniu z Ukrainą Minister Kowalczyk powiedział, że ze stroną Ukraińską zostało podpisane porozumienie w sprawie ułatwienia eksportu ukraińskiego zboża przez nasz kraj 

Negatywny wpływ braku zboża z Ukrainy

- Ukraina powinna eksportować 5 mln ton zboża miesięcznie dla uniknięcia zagrożenia globalnego bezpieczeństwa żywnościowego. To jest kontynuacja dialogu, który prowadzimy na rożnych forach - powiedział komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski na konferencji. 

Wojciechowski dodał, że w piątek i sobotę sprawą pomocy Ukrainie zajmowała się grupa G7, gromadząca najbogatsze państwa świata i UE.

Bezpieczeństwo żywnościowe

Dodał, że brak dostaw z Ukrainy może być dotkliwy dla Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej.

- Możemy się spodziewać poważnych problemów w związku z brakiem bezpieczeństwa żywnościowego - powiedział unijny komisarz.

Posłuchaj
00:28 IAR/Jasik Wojciechowski i koordnacji pomocy dla Ukrainy Wojciechowski mówi o koordynacji przez KE pomocy Ukrainie, polegającą m.in. na udostępnieniu koniecznego sprzętu do transportu, czyli wagonów i barek

Przypomniał, że niedawno Komisja Europejska wydała komunikat, który wprowadza na poziomie europejskim koordynację pomocy Ukrainie, polegającą m.in. na udostępnieniu koniecznego sprzętu do transportu, czyli wagonów i barek, oraz ograniczeniu formalności przy kontrolach granicznych. Ta koordynacja - jak powiedział Wojciechowski - ma na celu, aby "jak najwięcej z tych 5 mln ton (zbóż) miesięcznie trafiło do miejsc przeznaczenia".

- Podzielamy pogląd, że zboże kradzione z Ukrainy przez Rosję nie może być sprzedawane. Trzeba zrobić wszystko, żeby Rosja nie była beneficjentem agresji na Ukrainę i żeby ta część eksportu, którą Ukraina utraci - bo jakąś część utraci - nie było zastępowana przez Rosję - powiedział Janusz Wojciechowski.

Ukraina jest ważnym odbiorcą polskich towarów rolno-spożywczych, ale jeszcze większym dostawcą tych towarów na rynek polski (w 2021 r. import wyniósł 930,4 mln euro - o 7 proc. więcej wobec 2020 r.). W 2021 r. saldo dla Polski było ujemne i wyniosło 119,1 mln euro. W eksporcie dominowały: sery i twarogi (97,2 mln euro - 12 proc. polskiego eksportu rolnego do Ukrainy), produkty używane do karmienia zwierząt, czekolada i przetwory zawierające kakao, kawa oraz przetwory spożywcze gdzie indziej niewymienione z grupy CN 2106.

Jeśli chodzi o wymianę handlową w sektorze rolno-spożywczym między Polską a USA, to polski eksport w 2021 r. osiągnął poziom 725,3 mln dol. (w 2020 r. - 612,1 mln dol.). W 2021 r. USA zajęły pozycję lidera, jeżeli chodzi o import polskiej wieprzowiny (w 2020 r. były na trzeciej pozycji, po Czechach i Słowacji). 

Czytaj także:

IAR/PAP/PR24.pl/mk