more_horiz
Gospodarka

Rolnicy niechętnie sprzedają ziarno. Liczą na wyższe ceny

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2022 17:20
Podaż ziarna jest w dalszym ciągu mała, rolnicy nie chcą wyzbywać się zapasów licząc na większe zarobki. W ubiegłym tygodniu za tonę pszenicy w kraju oferowano 1700-1750 zł/t. Natomiast notowania tego ziarna na giełdzie w Chicago i na MATiFie osiągają rekordy - informuje Izba Zbożowo-Paszowa.
Obecnie najbardziej na rynku brakuje pszenżyta, owsa a także jęczmienia.
Obecnie najbardziej na rynku brakuje pszenżyta, owsa a także jęczmienia.Foto: Shutterstock/FUN FUN PHOTO

Rolnicy i firmy skupowe, które posiadają znaczne ilości ziarna pszenicy i kukurydzy w magazynach niechętnie sprzedają ziarno po oferowanych cenach przez przetwórców. Ceny starego ziarna są generalnie zbliżone do cen oferowanych za nowe ziarno, co dodatkowo usztywnia rolników przed uwalnianiem zapasów - tłumaczy Izba.

Było taniej

Zazwyczaj ziarno z nowych zbiorów oferowano znacznie taniej od starego sprzedawanego na przednówku.

"Oceniamy, iż dużo ziarna (pszenicy, kukurydzy) ciągle znajduje się w posiadaniu rolników. Wiele wskazuje na to, iż bieżący sezon 2021/22 zakończymy ze znacznymi zapasami pszenicy powyżej 1 mln ton" - podano.

Według Izby, większość młynów i przetwórni pasz jest dosyć "pasywna" w kwestii zakupów i utrzymuje ceny skupu zbóż na stabilnym poziomie, starając się uzupełniać zapasy ziarna na bieżąco, przede wszystkim na rynkach lokalnych.

Czego brakuje na rynku?

Obecnie najbardziej na rynku brakuje pszenżyta, owsa a także jęczmienia.

Czytaj także:

Do kraju napływa ukraińska kukurydza, ale utrzymujące się problemy logistyczne na granicy zniechęcają część firm handlowych do importu tego zboża. W połowie ubiegłego tygodnia, cena kukurydzy w terminalu w woj. świętokrzyskim po przeładunku na samochód, z odbiorem w czerwcu wynosiła 310-315 USD/t.

Czytaj także:

W połowie ubiegłego tygodnia, przetwórców i firmy handlowe za: pszenicę konsumpcyjną z ubiegłorocznych zbiorów płaciły 1670-1750 zł/t, pszenicę paszową – 1600-1700 zł/t. Pszenżyto i jęczmień kosztowały 1500-1550 zł/t, owies paszowy - 1000-1200 zł/t, kukurydza - 1420-1480 zł/t. Za rzepak oferowano 4600-4800 zł/t.

PR24, akg