more_horiz
Gospodarka

Trwają konsultacje w sprawie zastosowania WIBOR w kredytach. Wyniki będą opublikowane w czerwcu

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2022 07:40
Wyniki konsultacji w sprawie wyboru optymalnego wskaźnika stopy procentowej dla polskiego rynku pieniężnego zostaną opublikowane w połowie czerwca - poinformowała w środę spółka GPW Benchmark, która jest administratorem wskaźników referencyjnych.
Trwają konsultacje dotyczące zastosowania WIBOR w kredytach.
Trwają konsultacje dotyczące zastosowania WIBOR w kredytach.Foto: Anton_AV/Shutterstock

Jak informuje administrator, w konsultacjach będą brać udział podmioty rynku finansowego i niefinansowego oraz instytucje publiczne, w szczególności podmioty stosujące Stawki Referencyjne WIBID i WIBOR, a także podmioty aktywne na rynku finansowym, które przekazały adresy mailowe w odpowiedzi na zaproszenie GPW Benchmark opublikowane 10 maja 2022 r.

Konsultacje potrwają do początku czerwca 2022 r. Administrator zaprezentuje podsumowanie i wyniki konsultacji na stronie internetowej.

Dokument konsultacyjny "Transakcyjne Wskaźniki Referencyjne Stopy Procentowej" został opublikowany na stronie internetowej administratora.


Wzrost rat kredytów. Źródło: PAP Wzrost rat kredytów. Źródło: PAP

Jak informuje GPW Benchmark, dokument jest materiałem informacyjnym prezentującym wyniki badań i wniosków dotyczących indeksów opracowanych przez administratora na podstawie danych przekazywanych w trybie zautomatyzowanym przez dziewięć banków - Uczestników Fixingu WIBID i WIBOR, które wyraziły zainteresowanie udziałem w projekcie opracowania alternatywnych wskaźników referencyjnych stopy procentowej wolnych od ryzyka.


Posłuchaj
05:23 Aleksandra Bluj, wiceprezes GPW Benchmark tłumaczy jakie, nowe trzy wskaźniki mogą zastąpić WIBOR ( "Ekspres Gospodarczy" Justyna Golonko PR1) Aleksandra Bluj, wiceprezes GPW Benchmark tłumaczy jakie, nowe trzy wskaźniki mogą zastąpić WIBOR ( "Ekspres Gospodarczy" Justyna Golonko PR1)

 

We wtorek rząd przyjął projekt ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom, która ma na celu m.in. wsparcie osób z kredytami hipotecznymi. W projekcie są m.in. przepisy dotyczące zastąpienia obecnie używanego przez banki wskaźnika WIBOR innym wskaźnikiem. GPW Benchmark to licencjonowany administrator wskaźników referencyjnych stopy procentowej.

  • Czytaj także:

Rząd przyjął projekt ustawy o pomocy kredytobiorcom. Wakacje kredytowe, dopłaty i wsparcie od bankówPR1/PolskieRadio24.pl/ PAP/ mib/Justyna GolonkoX
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem