more_horiz
Gospodarka

Citibank jest zainteresowany udziałem kapitałowym w transformacji energetycznej Polski. Wicepremier Sasin potwierdza

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2022 15:34
- Citibank jest zainteresowany udziałem kapitałowym w transformacji energetycznej Polski. Omówiliśmy warunki na stworzenie konkretnego planu inwestycyjnego - poinformował wicepremier, Minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin. Dodał, że City chce uczestniczyć w tworzeniu tego planu. 
Sasin: Omówiliśmy warunki - tutaj przede wszystkim z naciskiem - na stworzenie takiego bardzo konkretnego planu inwestycyjnego
Sasin: Omówiliśmy warunki - tutaj przede wszystkim z naciskiem - na stworzenie takiego bardzo konkretnego planu inwestycyjnegoFoto: PAP/EPA/ JUSTIN LANE

Jacek Sasin, który uczestniczy w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos, wskazywał w rozmowie z dziennikarzami, że w Domu Polskim od rana trwają spotkania dotyczące m.in. transformacji energetycznej, czy dużych inwestycji, które mogłyby w naszym kraju zaistnieć.

W tym kontekście poinformował, że spotkał się w poniedziałek m.in. z wiceprezesem ds. bankowości korporacyjnej i inwestycyjnej z Citibank Jayem Collinsem oraz President of Google Cloud International Adaire Fox-Martin.

- Rozmawiałem dziś z liderami Googla odpowiedzialnymi za naszą część Europy, za Europę Środkowo-Wschodnią. Przed chwilą bardzo dobre spotkanie z panem Jayem Collinsem - wiceprezesem Citibanku o możliwościach pozyskania zewnętrznego finansowania dla transformacji energetycznej - powiedział dziennikarzom Sasin.

Szansa dla Polski 

Jak mówił przez okres pandemii łańcuchy dostaw zostały zakłócone i dziś jesteśmy mądrzejsi i wiemy, że trzeba inwestować tworząc miejsca gdzie powstają podzespołu czy elementy do produkcji, bliżej.

- Tu w Europie, a nie gdzieś szeroko na kuli ziemskiej. To są duże szanse dla Polski - ocenił.

Wyraził też przekonanie, że toczące się w Davos rozmowy przyniosą taki efekt, że "pokażemy naszym zagranicznym partnerom, że Polska jest tym miejscem w którym warto inwestować, że to przyszłościowe, bezpieczne inwestycje. A my dla Polski pozyskamy nie tylko nowe miejsca pracy, ale też rozwój technologiczny. Staniemy się gospodarką nowoczesną, innowacyjną" - podkreślił.

Citibank aktywnym uczestnikiem

Jak poinformował Sasin, "Citibank jest zainteresowany udziałem kapitałowym w transformacji energetycznej w Polsce".

- Omówiliśmy warunki - tutaj przede wszystkim z naciskiem - na stworzenie takiego bardzo konkretnego planu inwestycyjnego, jeśli chodzi o transformację energetyczną - powiedział.

Wicepremier zaznaczył, że Polska ma takie plany inwestycyjne i one są realizowane przez poszczególne spółki.

- Ale tutaj zostało sformułowane takie oczekiwanie, żeby to był taki państwowy, krajowy plan inwestycji energetycznych. I rzeczywiście skupimy się w tej chwili w najbliższym czasie, żeby taki plan stworzyć. Mam deklarację ze strony wiceprezesa banku, że City chce uczestniczyć również w tworzeniu tego planu - powiedział Sasin.

Jak dodał, "to jest ogromne przedsięwzięcie, chyba nie mające precedensów w historii Polski".

- Ogromny plan inwestycyjny. Poważnie się do tego zabieramy. Myślę, że tutaj będziemy mogli pozyskać również poważnych partnerów finansowych do tego, żeby ten plan zrealizować - podkreślił.

Wsparcie zewnętrzne wskazane

Sasin zauważył, że transformacja energetyczna jest dla nas kluczowa w kontekście tego co dzieje się na Ukrainie oraz odchodzenia od rosyjskich surowców.

- Bez wsparcia zewnętrznego Polska nie jest w stanie skutecznie tej transformacji przeprowadzić - przyznał.

Pytany czy podczas rozmów pojawiają się wątki ukraińskie, Sasin potwierdził.

- Szczególnie pytania ze strony przedstawicieli wielkich firm światowych dotyczą kwestii uchodźców, jak poradziliśmy sobie z przyjęciem tak wielkiej grupy uchodźców. Padają też bardzo konkretne deklaracje wsparcia Polski ze strony światowego biznesu - mówił.

W szwajcarskim Davos w niedzielę rozpoczęło się Światowe Forum Ekonomiczne. W rozmowach dotyczących najważniejszych problemów, m.in. wojny na Ukrainie, pandemii Covid-19, zmiany klimatu i kryzysów ekonomicznych weźmie udział blisko 2500 osób - polityków, przedstawicieli biznesu, organizacji pozarządowych i naukowców. 

Czytaj także: 

PAP/PR24.pl/mk

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem