Umowa o współpracy stref ekonomicznych. "Ma zdynamizować wymianę handlową pomiędzy Polską a ZEA"
Przedstawiciele Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE) i emirackiej strefy ekonomicznej Khalifa Industrial Zone Abu Dhabi (KIZAD) podpisali porozumienie o współpracy. Ma ona wpłynąć na wzmocnienie wymiany handlowej i uruchomienie inwestycji w obu krajach.
2022-05-23, 15:05
Jak podaje KSSE, podpisanie porozumienia było częścią wizyty gospodarczej przedstawicieli Departamentu Rozwoju Gospodarczego Abu Dhabi w woj. śląskim.
Zachęta do wspólnych inwestycji
Według KSSE działania, prowadzone w ramach porozumienia podpisanego w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Woj. Śląskiego, mają sprzyjać zachęcaniu polskich i arabskich firm do inwestycji na obszarze obu stref, a tym samym zdynamizować wymianę handlową pomiędzy Polską i Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi.
W styczniu br. przedstawiciele KSSE podpisali już także porozumienie o współpracy z emiracką strefą ekonomicznej Ras Al Khaimah (RAKEZ).
Cytowany w poniedziałkowej informacji KSSE prezes katowickiej strefy Janusz Michałek ocenił, że wymiana handlowa między Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi a Polską rozwija się i stanowi coraz istotniejszy punkt w międzynarodowych relacjach gospodarczych naszego kraju.
Strategia ekonomiczna Abu Zabi
- Proinwestycyjna polityka emirackiego rządu, połączona z postawieniem na rozwój nowych technologii sprawia, że Emiraty są w naszym ujęciu wyjątkowo atrakcyjnym miejscem do inwestycji i lokowania tam biznesu. Zarówno KIZAD, jak i KSSE, wciąż dysponują bardzo atrakcyjnymi terenami inwestycyjnymi i jesteśmy przekonani, że podpisane dziś porozumienie to kolejny krok w kierunku rozwoju zarówno polskich, jak i emirackich przedsiębiorstw w naszych krajach - powiedział Michałek.
Podsekretarz (ADDED) Rashed Abdulkarim Al Blooshi wyjaśnił, że wizyta w woj. śląskim jest częścią wysiłków na rzecz wspierania handlu i inwestycji oraz zaprezentowania przyjaznych biznesowi atutów Abu Zabi.
- W ramach strategii ekonomicznej Abu Zabi inwestujemy w technologie związane z branżą spożywczą (AgriTech), finansową (FinTech), a także w służbę zdrowia, turystykę oraz technologie informacyjno-komunikacyjne (ICT). Aktywnie współpracujemy również z największymi graczami przemysłu ciężkiego, aby rozwinąć potencjał sektora produkcyjnego i dotrzymać kroku idei Przemysłu 4.0, który jest jednym ze strategicznych celów gospodarki Abu Zabi - powiedział Al Blooshi.
REKLAMA
Zasygnalizował, że przedstawiciele strony emirackiej poszukują w woj. śląskim możliwości rozwoju, w szczególności pod kątem branży logistycznej, przemysłu ciężkiego, medycznej oraz technologii i innowacji.
Szansa na kolejne inwestycje
Porozumienie z drugą już strefą ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich to kolejna inicjatywa KSSE dotycząca Bliskiego Wschodu. W połowie ub. roku władze katowickiej strefy rozpoczęły współpracę ze Strefą Ekonomiczną Kanału Sueskiego (SCZone), czego efektem ma być m.in. Polski Park Przemysłowy w Ain Sokhna z nieruchomościami dzierżawionymi na 50 lat polskim inwestorom.
Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna obejmuje zasięgiem teren woj. śląskiego oraz sześciu powiatów woj. opolskiego. Obecnie działa w niej ponad 540 przedsiębiorstw, które łącznie zainwestowały około 44 mld zł i stworzyły ponad 90 tys. miejsc pracy.
PR24, akg
REKLAMA