more_horiz
Gospodarka

Holandia nie chce płacić za gaz w rublach. Gazprom zakręca kurek

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2022 18:44
Rosyjski koncern gazowy Gazprom przestanie od wtorku dostarczać gaz do Niderlandów za pośrednictwem spółki GasTerra - poinformował minister klimatu i energii Rob Jetten.
Rosja ogłosiła pod koniec marca, że płatności za gaz muszą być dokonywane w rublach..
Rosja ogłosiła pod koniec marca, że płatności za gaz muszą być dokonywane w rublach..Foto: Shutterstock/ANTON ZUBCHEVSKYI

Z informacji polityka wynika, że spółka, której właścicielem są m.in. koncerny Shell i Esso Nederland a także holenderskie państwo, odmówiła płacenia za gaz w rublach.

Holandia nie jest pierwsza

- Decyzja rosyjskiej firmy nie ma wpływu na fizyczne dostawy surowca do holenderskich gospodarstw domowych, albowiem GasTerra kupił wcześniej dodatkowy gaz - powiedział dziennikarzom Jetten.

Holenderska firma miała kontrakt z Gazpromem na dostawę 2 mld m sześc. gazu do końca września br.

Rosja ogłosiła pod koniec marca, że płatności za gaz muszą być dokonywane przez kraje, które traktuje jako "nieprzyjazne", w rublach.

Czytaj także:

Pod koniec kwietnia rosyjski Gazprom wstrzymał dostawy gazu do Polski, ponieważ polskie władze nie zgodziły się płacić za surowiec w rublach. Z tego samego powodu firma przestała dostarczać gaz także do Bułgarii i Finlandii.

Polskie Radio24, akg