more_horiz
Wiadomości

Rosja wstrzymuje dostawy gazu do Finlandii. To odwet za odmowę płatności w rublach

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2022 16:20
Rosja wstrzymuje od jutra dostawy gazu do Finlandii. Rząd w Helsinkach odmówił płacenia za surowiec rublami. Wcześniej Moskwa na tej samej podstawie wstrzymała dostarczanie paliwa do Polski i Bułgarii.
Rosja wstrzymuje dostawy gazu do Finlandii. Rząd w Helsinkach odmówił płacenia za surowiec rublami
Rosja wstrzymuje dostawy gazu do Finlandii. Rząd w Helsinkach odmówił płacenia za surowiec rublamiFoto: shutterstock.com/Grigorii Pisotsckii

Mika Wiljanen, dyrektor generalny Gasum, czyli głównego importera gazu w Finlandii zapewnił, że kraj przygotował się na ten ruch Rosji i w nadchodzących miesiącach nie będzie zakłóceń w dostawach gazu. Gazprom zapowiada wstrzymanie dostaw gazu od jutra od godziny 4. Gasum potwierdził, że będzie dostarczać błękitne paliwo do Finlandii poprzez Balticconnector - rurociąg łączący Finlandię z Estonią.

Rosja na eksporcie paliwa zarobi w tym roku miliardy

Po tym, gdy zachodnie kraje nałożyły sankcje na rosyjski system finansowy i zamroziły aktywa Banku Centralnego, Władimir Putin podpisał dekret zobowiązujący wszystkich zagranicznych kontrahentów do regulowania należności w rosyjskiej walucie.

Komisja Europejska uznała, że dokonywanie opłat tak, jak chce tego Władimir Putin, jest sprzeczne z zapisami kontraktowymi i narusza sankcje nałożone na Rosję. Moskwa otworzyła w jednym z banków specjalne konto, na które kontrahenci mogą wpłacać dolary lub euro, które zamieniane są na ruble. W ocenie Komisji Europejskiej ten sposób opłaty również narusza restrykcje.

Amerykańska grupa finansowa Citigroup policzyła, że mimo obowiązujących sankcji i deklaracji rezygnacji z rosyjskiego gazu, Moskwa w 2022 roku zarobi na eksporcie tego paliwa około 100 miliardów dolarów, czyli dwukrotnie więcej, niż rok wcześniej. Według Citigroup każdego dnia odbiorcy gazu z krajów Unii Europejskiej wpłacają na konto Gazpromu około 200 milionów dolarów.

Fiński importer gazu zaskarża Gazprom Export

Wcześniej główny importer gazu w Finlandii - spółka Gasum - poinformowała, że nie ma zgody na żądania płatności w rublach za dostawy gazu do Finlandii. Fiński importer gazu podkreślił, że zaskarży Gazprom Export.

Rosja odcięła też Finlandię od dostaw prądu. Fińskie władze zapewniły jednak, że nie ma zakłóceń w zaopatrzeniu w prąd, gdyż kraj sprowadzał z Rosji mniej niż 10 procent energii elektrycznej i może ją dokupić w Szwecji i Norwegii.

Posłuchaj
00:43 11749892_1.mp3 Rosja wstrzymuje dostawy gazu do Finlandii. Relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR) 

Czytaj także:

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

ASP

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem