more_horiz
Wiadomości

Płatność za gaz w rublach. Fiński importer zaskarży Gazprom Export

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2022 15:49
Główny importer gazu w Finlandii - spółka Gasum - poinformowała, że nie ma zgody na żądania płatności w rublach za dostawy gazu do Finlandii. Fiński importer gazu chce też zaskarżyć Gazprom Export.
Spółka Gasum - główny importer gazu w Finlandii - zaskarży Gazprom Export
Spółka Gasum - główny importer gazu w Finlandii - zaskarży Gazprom ExportFoto: shutterstock.com/Konstantin Lenkov,Twitter.com/@GasumGlobal

W związku z roszczeniami Gazprom Export do otrzymywania płatności za gaz w rosyjskiej walucie, spółka Gasum zapowiedziała złożenie wniosku o wszczęcie postępowania arbitrażowego wymierzonego w działania rosyjskiego dostawcy. Fiński importer gazu przewiduje możliwość wstrzymania dostaw gazu do Finlandii przez Gazprom Export.

W sobotę Rosja wstrzymała dostawy prądu do Finlandii. Fińskie władze zapewniają, że nie ma zakłóceń w zaopatrzeniu w prąd, gdyż kraj sprowadzał z Rosji mniej niż 10 procent energii elektrycznej i może ją dokupić w Szwecji i Norwegii.

Finlandia: parlament za wejściem do NATO

Fińscy parlamentarzyści zatwierdzili we wtorek rządowy wniosek dotyczący ubiegania się o przyjęcie do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Za członkostwem w NATO opowiedziało się 188 z 200 zasiadających w jednoizbowym parlamencie posłów. Dwa dni temu rząd Finlandii rozpoczął oficjalną procedurę złożenia wniosku o członkostwo kraju w Sojuszu Północnoatlantyckim i skierował wniosek w tej sprawie do parlamentu.

- Bezpieczeństwo nie jest grą o sumie zerowej. Kiedy Finlandia maksymalizuje swoje bezpieczeństwo, nie umniejsza tego nikomu - mówił podczas ogłoszenia decyzji o rozpoczęciu procedury prezydent Sauli Niinisto. Podkreślił, że to historyczny dzień dla Finlandii. 

Czytaj także:

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

ASP


Zobacz także

Zobacz także