Wskaźniki zastępujące WIBOR. GPW: dostarczymy w oczekiwanym terminie

- Trwają konsultacje z rynkiem w sprawie alternatywnych wskaźników stopy procentowej - powiedziała Izabela Olszewska, członek zarządu GPW. Dodała, że prace postępują w odpowiednim tempie, a wskaźniki będą dostarczone w oczekiwanym terminie.

2022-05-31, 15:32

Wskaźniki zastępujące WIBOR. GPW: dostarczymy w oczekiwanym terminie
Rządowy program wsparcia kredytobiorców przewiduje m.in. wprowadzenie od 2023 r. nowego wskaźnika oprocentowania kredytu w miejsce WIBOR. Foto: Pixabay/Michael Gaida

Rządowy program wsparcia kredytobiorców przewiduje m.in. wprowadzenie od 2023 r. nowego wskaźnika oprocentowania kredytu w miejsce WIBOR. GPW Benchmark, spółka która administruje stawką WIBOR, prowadzi konsultacje z sektorem bankowym ws. propozycji wskaźnika.

Olszewska pytana we wtorek o postęp prac poinformowała, że najważniejsze jest ustalenie koncepcji z rynkiem. Przypomniała, że pojawił się dokument konsultacyjny, w ramach którego zostały przedstawione propozycje GPW Benchamrk. - W tej chwili zbierane są odpowiedzi, na tej bazie zostanie ustalone to, jak będą wyglądały wskaźniki alternatywne - dodała.

Wskaźniki będą w terminie

- Jesteśmy przekonani, że prace postępują w dobrym, odpowiednim tempie. Jesteśmy w stanie sprostać oczekiwaniom i w terminie, który jest oczekiwany, dostarczyć rynkowi odpowiednie wskaźniki alternatywne - oznajmiła Olszewska.

18 maja GPW Benchmark opublikował dokument konsultacyjny "Transakcyjne Wskaźniki Referencyjne Stopy Procentowej". Dokument jest materiałem informacyjnym prezentującym wyniki badań i wniosków dotyczących indeksów opracowanych przez administratora na podstawie danych przekazywanych w trybie zautomatyzowanym przez dziewięć banków - Uczestników Fixingu WIBID i WIBOR, które wyraziły zainteresowanie udziałem w projekcie opracowania alternatywnych wskaźników referencyjnych stopy procentowej.

REKLAMA

Wyniki konsultacji mają być ogłoszone w połowie czerwca.

Nowe wskaźniki - propozycje

Wcześniej GPW Benchmark poinformował, że zaproponowała trzy nowe wskaźniki - czyli WRR (Warsaw Repo Rate), WIRF (Warszawski Indeks Rynku Finansowego) oraz WIRD (Warszawski Indeks Rynku Depozytowego). Z punktu widzenia kredytobiorców najważniejszy jest ten ostatni wskaźnik, bo to on miałby być wskaźnikiem, na podstawie którego liczone jest oprocentowanie kredytów. Ale w przypadku każdego z tych wskaźników, jak powiedział prezes Minda, są różnice w stosunku do stosowanego obecnie WIBOR.

Czytaj także: 

PAP/PR24.pl/mk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej