Więcej pociągów na wakacje. Znamy nowe propozycje PKP Intercity
Spółka PKP Intercity poinformowała, że w okresie wakacyjnym każdego dnia na tory będzie wyjeżdżać średnio 436 pociągów PKP Intercity - o 11 więcej niż w ostatnim roku przed pandemią. Pasażerowie będą mieli do dyspozycji dodatkowe połączenia sezonowe, które ułatwią dojazd do najpopularniejszych ośrodków turystycznych w Polsce.
2022-06-01, 17:05
Rozkład jazdy, który będzie obowiązywać przez cały okres wakacji wejdzie w życie w niedzielę 12 czerwca.
Przybędzie nowych połączeń
Jak informuje spółka, tegoroczna oferta PKP Intercity na wakacje przynosi nie tylko więcej pociągów niż rok temu, lecz także więcej niż w czasie ostatnich wakacji przed pandemią. Latem 2019 roku przewoźnik uruchamiał każdego dnia średnio 425 pociągów, w te wakacje liczba ta wzrośnie do 436.
Tego lata podróżni będą mieć do dyspozycji 27 par połączeń pomiędzy Warszawą a Trójmiastem. To wzrost o 3 pary od 2019 roku, a czas przejazdu dla najszybszych pociągów poprawi się o około 26 minut. Mieszkańcy stolicy będą mieć do wyboru także więcej par pociągów z i do Kołobrzegu. Podróże na tej trasie będą teraz ponad 20 minut krótsze.
Warszawę i Lublin połączy tego lata 15 par pociągów z czasem przejazdu około dwóch godzin.
REKLAMA
Pociągi sezonowe
Wraz z początkiem szkolnych wakacji na tory wyjadą codzienne, dodatkowe pociągi sezonowe ułatwiające dojazd nad morze z różnych rejonów Polski. PKP Intercity uruchomi także kilka nowych połączeń w wakacyjne weekendy.
Więcej pociągów będzie jeździć do Kołobrzegu. W miesiącach letnich pasażerowie będą mieć do dyspozycji drugie połączenie Express InterCity Premium z Krakowa przez stolicę i Trójmiasto na Pomorze Środkowe. Kraków i Kołobrzeg, kursując przez m.in. Łódź, połączy także skład IC Bursztyn. Podobnie jak nowy pociąg IC Krakowianka, który ze stolicy Małopolski do nadmorskiego kurortu pojedzie przez m.in. Katowice i Poznań. Katowiczanie do Kołobrzegu będą mogli podróżować także składem EIC Fregata, a EIC Posejdon zapewni dodatkowy dojazd do Kołobrzegu z Warszawy.
Dodatkową możliwość dojazdu ze Śląska do nadmorskiego kurortu stworzy pociąg TLK Pirat kursujący z i do Bohumina. W wakacyjne weekendy będzie kursować także nocny pociąg IC Słupia, który połączy Kołobrzeg z Łodzią przez Warszawę. Nocny przejazd z Lublina do Kołobrzegu zapewni grupa wagonów włączana do pociągu TLK Ustronie.
Podróże na Hel
Pociągami PKP Intercity będzie można podróżować także na Hel. Sezonowe połączenie ekspresowe EIC Jantar zapewni dojazd z Warszawy. Z Przemyśla - przez m.in. Rzeszów, Kraków, Katowice, Wrocław, Poznań, Bydgoszcz i Trójmiasto - będzie jeździć skład Artus, któremu podniesiona zostanie kategoria z TLK na IC. Począwszy od Krakowa, taką samą trasą pojedzie pociąg TLK Rozewie. Pociąg TLK Mierzeja łączący Hel z Lublinem będzie teraz kursować w porze dziennej, a nie nocnej, jak do tej pory. Wakacyjny pociąg będzie odjeżdżać z Lublina po godzinie 8:00 i dojeżdżać na Hel po godzinie 17:00.
REKLAMA
TLK Wydmy z Bohumina i TLK Korsarz z Krakowa przez Łódź będą jeździć na Hel, prowadząc jednocześnie grupę wagonów bezpośrednich do Łeby. Warszawę z Łebą połączy pociąg TLK Delfin.
Obydwa pociągi pojadą przez Poznań. Nowością na torach będzie weekendowy pociąg IC Lazur, który umożliwi pasażerom z Łodzi i Warszawy bezpośredni dojazd do Ustki.
Zakopane popularne cały rok
Szczególnie w okresie wakacyjnym wyjazdy do Trójmiasta cieszą się bardzo dużą popularnością. Dlatego w największych szczytach przewozowych PKP Intercity uruchomi dodatkowe pociągi, które zwiększą częstotliwość połączeń między Trójmiastem a Warszawą.
REKLAMA
Dodatkowe połączenie do Świnoujścia zyskają mieszkańcy Warszawy, jak również województw łódzkiego, wielkopolskiego i lubuskiego, a to dzięki wydłużeniu relacji pociągu IC Gałczyński, kursującego na co dzień między stolicą a Szczecinem.
Od 25 czerwca na sezon letni wrócą bezpośrednie połączenia do Zakopanego. Warszawę z zimową stolicą Polski połączą pociągi EIC Tatry oraz IC Karłowicz, jak również kursujące w relacji Gdynia-Zakopane- Gdynia TLK Karpaty i TLK Małopolska. Podróżni jadący do zimowej stolicy Polski nie będą korzystać ze stacji Zakopane, a ze specjalnej stacji tymczasowej Spyrkówka. Wszystko ze względu na intensywne prace modernizacyjne na linii kolejowej Kraków-Zakopane, które objęły remont torowiska na stacji Zakopane.
Prace remontowe
Prowadzone przez zarządcę infrastruktury prace modernizacyjne wymuszają zamknięcia jednego z torów na bardzo obciążonych ruchem odcinkach Centralnej Magistrali Kolejowej (linia nr 4) i linii kolejowej nr 8. Na pierwszej z nich ruch jednotorowy będzie prowadzony na odcinku Olszamowice-Włoszczowa Północ w okresie od 30 lipca do 3 września. W drugim przypadku jeden z torów na odcinku Niedźwiedź-Kraków będzie wyłączony z ruchu przez cały okres obowiązywania wakacyjnego rozkładu jazdy, czyli od 12 czerwca do 3 września.
REKLAMA
Prowadzone prace inwestycyjne i ruch jednotorowy na części trasy wymuszą wydłużenie czasu jazdy pociągów. Te tymczasowe zmiany obejmą połączenia kategorii EIP pomiędzy Warszawą a Krakowem, dla których czas przejazdu będzie do około 40 minut dłuższy oraz na trasie Warszawa-Wrocław, na której składy Pendolino będą jechać do około 30 minut dłużej.
Z powodu prac prowadzonych na Centralnej Magistrali kolejowej od końca lipca do początku września, niektóre pociągi, na przykład z Warszawy do Krakowa, będą jechać wolniej. Kolejarze proszą, by sprawdzać połączenia w rozkładzie jazdy.
Aleksander Pszoniak, PR24, akg
REKLAMA
REKLAMA