Ile wynoszą stopy procentowe? Znamy decyzję Rady Polityki Pieniężnej
Rada Polityki Pieniężnej w środę podniosła stopy procentowe o 75 pb. Obecna podwyżka stóp procentowych NBP jest dziewiątą z rzędu w cyklu rozpoczętym w październiku 2021 r.
2022-06-08, 16:22
Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe o 75 pb. Tym samym stopa referencyjna NBP wzrosła do 6 proc., stopa lombardowa do 6,5 proc., stopa depozytowa zaś do 5,5 proc. Wzrosły także stopa redyskontowa weksli – do 6,05 proc. - oraz stopa dyskontowa weksli - do 6,1 proc.
Dziewiąta z rzędu podwyżka
Środowa podwyżka stóp procentowych NBP jest dziewiątą z rzędu w cyklu rozpoczętym w październiku 2021 r. To skutek wzrostu inflacji, która - jak podał GUS w szybkim szacunku - w maju osiągnęła poziom 13,9 proc. (licząc rok do roku) w stosunku do 12,3 proc. w kwietniu.
- stopa referencyjna 6,00% w skali rocznej;
- stopa lombardowa 6,50% w skali rocznej;
- stopa depozytowa 5,50% w skali rocznej;
- stopa redyskonta weksli 6,05% w skali rocznej;
- stopa dyskontowa weksli 6,10% w skali rocznej;
Zdaniem RPP
"Dalsze decyzje Rady Polityki Pieniężnej będą zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej, w tym od wpływu agresji zbrojnej Rosji przeciw Ukrainie na polską gospodarkę" - stwierdzono w komunikacie po posiedzeniu RPP.
W komunikacie podkreślono, że NBP będzie podejmował wszelkie niezbędne działania w celu zapewnienia stabilności makroekonomicznej i finansowej, w tym przede wszystkim w celu ograniczenia ryzyka utrwalenia się podwyższonej inflacji.
"NBP może stosować interwencje na rynku walutowym, w szczególności w celu ograniczenia niezgodnych z kierunkiem prowadzonej polityki pieniężnej wahań kursu złotego" - dodano.
REKLAMA
Posłuchaj
Rada oceniła, że w kolejnych kwartałach można oczekiwać utrzymywania się relatywnie korzystnej koniunktury, choć prognozowane jest dalsze spowolnienie wzrostu gospodarczego, a perspektywy koniunktury - zarówno w Polsce, jak i na świecie - obarczone są znaczną niepewnością.
Jeszcze jedna podwyżka w tym roku?
"Ważnym czynnikiem dla kolejnych decyzji RPP będzie zagrożenie recesją w głównych gospodarkach UE. Wzrost w drugiej połowie roku spadnie poniżej 3%, a w 2023 ustabilizuje się blisko 3,5%. W takich warunkach podwyżki stóp procentowych będą słabsze" - napisali eksperci PIE na Twitterze.
Ich zdaniem kolejnej podwyżki należy oczekiwać w lipcu i prawdopodobnie będzie to ostatnia taka decyzja.
REKLAMA
"Dotychczasowe działania RPP znacznie obniżyły akcje kredytową – zarówno liczba i wartość sprzedawanych kredytów hipotecznych są o prawie 40% niższe niż rok temu. Spadek dalej pogłębi się w kolejnych miesiącach z uwagi na wyższe wymogi ostrożnościowe" - podali analitycy PIE.
- Eksperci: inflacja jeszcze będzie rosnąć, bo ceny paliw na razie nie spadną
- Polacy ostrożniejsi z braniem kredytów na mieszkania. Wzrost tylko w kredytach o stałej stopie
- Szczyt inflacji w lecie? Znamy najnowszą prognozę Goldman Sachs
PR1,Polskie Radio24, akg, Justyna Golonko
REKLAMA
REKLAMA