Budżet na 2023 r. Rząd pokazał założenia
Według przyjętych przez rząd założeń makroekonomicznych do projektu ustawy budżetowej na 2023 r., PKB Polski wzrośnie w przyszłym roku o 3,2 proc., a średnioroczna inflacja ukształtuje się na poziomie 7,8 proc.
2022-06-14, 16:00
- Rząd przyjął założenia do ustawy budżetowej na 2023 r. - powiedziała we wtorek na konferencji prasowej minister finansów Magdalena Rzeczkowska. Jak dodała, rząd spodziewa się, że bezrobocie na koniec 2023 r. wyniesie 5,1 proc., zaproponuje też wzrost płac w budżetówce o 7,8 proc.
- Rząd prowadzi odpowiedzialną politykę gospodarczą, której celem jest zapewnienie bezpieczeństwa, także ekonomicznego. Chcemy chronić polskie rodziny przed zagrożeniami geopolitycznymi z zewnątrz, związanymi z wojną za granicą, a przede wszystkim przed inflacją - dodała Rzeczkowska.
Przypomniała, że polska gospodarka bardzo dobrze poradziła sobie z kryzysem związanym z pandemią, utrzymał się wzrost gospodarczy. Zwróciła uwagę na wysoki wzrost gospodarczy, który wyniósł 8,5 proc. w I kwartale br.
- Wybuch wojny zmienił perspektywy gospodarki i musimy się liczyć ze spowolnieniem gospodarczym, ale nadal będziemy notować wzrost gospodarczy. Udało się nam utrzymać niskie bezrobocie, na poziomie 5,1 proc. i takiego bezrobocia na poziomie 5,1 proc. spodziewamy się także w przyszłym roku - dodała Rzeczkowska.
REKLAMA
Minister Finansów powiedziała także, że w założeniach znalazły się propozycje wzrostu płac w sferze budżetowej.
- Nasza propozycja wzrostu płac w sferze budżetowej w przyszłym roku to 7,8 proc. - powiedziała i dodała, że ta propozycja zostanie przekazana Radzie Dialogu Społecznego.
PKB w 2023 r.
Zgodnie z założeniami budżetowymi wzrost PKB w tym roku wyniesie 3,8 proc., a w przyszłym 3,2 proc. Natomiast inflacja w 2023 r. sięgnie 9,1 proc., a za rok wyniesie 7,8 proc. Wskaźnik ten może ulec zmianie zależnie od sytuacji geopolitycznej.
"Krótkookresowe perspektywy polskiej gospodarki obarczone są dużą niepewnością związaną z sytuacją geopolityczną (rosyjska agresja na Ukrainę), zaburzeniami w globalnych sieciach produkcji (powrót do polityki lockdownów w Chinach), wysokimi cenami surowców oraz sytuacją gospodarczą głównych partnerów handlowych. W związku z tym przewiduje się, że mimo dobrych wyników gospodarki w pierwszych miesiącach 2022 r., tempo wzrostu PKB w całym roku wyniesie 3,8 proc. Z kolei w 2023 r. wyniesie ono 3,2 proc." - napisano w komunikacie.
REKLAMA
Inflacja zacznie się obniżać
"Oczekuje się, że inflacja w 2022 r. wyniesie średnio 9,1 proc., a w 2023 r. obniży się do 7,8 proc. Wskaźnik ten może ulec zmianie zależnie od sytuacji geopolitycznej" - dodano.
Prognozowane wskaźniki makro są zgodne z prognozami zawartymi w Wieloletnim Planie Finansowym Państwa na lata 2022-2025, przyjętym w kwietniu przez rząd.
Zgodnie z procedurą budżetową przedstawioną na stronie resortu finansów, założenia przyszłorocznego budżetu oraz wstępną prognozę wybranych wskaźników makroekonomicznych rząd ma w czerwcu przedstawić Radzie Dialogu Społecznego. Z kolei w lipcu procedura zakłada ustalanie kwot limitów wydatków dla poszczególnych części budżetowych na rok (n+1).
REKLAMA
Budżet w dalszych konsultacjach
W sierpniu MF ma opracować i przesłać RM wstępny projekt budżetu, a następnie przekazać go do zaopiniowania Radzie Dialogu Społecznego.
Na uchwalenie ostatecznego projektu ustawy budżetowej na 2023 r. i przedłożenie go wraz z uzasadnieniem do Sejmu, Rada Ministrów ma czas do 30 września.
Posłuchaj
- Fitch przewiduje szybszy wzrost polskiego PKB. W tym roku ma on wynieść 5,2 proc.
- Ogromne pieniądze z KPO dla Polski. Borys: będą przeciwdziałać inflacji i ustabilizują koniunkturę
- O ile wzrośnie PKB Polski w 2022 i 2023 roku? Zobacz prognozy PIE
PAP/PR24.pl/mk
REKLAMA
REKLAMA