more_horiz
Gospodarka

PKN Orlen otwiera swoją pierwszą w Polsce stację wodorową. Znamy lokalizację

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2022 16:22
Pierwsza w Polsce stacja wodorowa PKN Orlen otwarta została w piątek w Krakowie. Miasto chce na rozwój wodorowej publicznej komunikacji wydać w sumie ok. 700 mln zł.
Autobusy na wodór wprowadzane są do komunikacji w kilku polskich miastach
Autobusy na wodór wprowadzane są do komunikacji w kilku polskich miastachFoto: Twitter/@AUTOSANsp

Jak ocenił prezydent miasta Jacek Majchrowski, jest to kolejny krok na drodze do osiągnięcia neutralności klimatycznej. Inwestycja została przygotowana zgodnie ze strategią wodorową grupy Orlen

Jacek Majchrowski, prezydent stolicy Małopolski, powiedział podczas briefingu prasowego, że jest to kolejny krok na drodze do osiągnięcia neutralności klimatycznej. Przypomniał też, że dwa lata temu Krakowski Holding Komunalny i MPK podpisały umowę z Orlenem odnośnie autobusów wodorowych. "W tej chwili to się spełnia - pierwszy autobus wodorowy wyjedzie za chwilę na ulice Krakowa" - powiedział Jacek Majchrowski.

Autobus linii 128 kursował będzie od piątku na trasie Zajezdnia Płaszów - Prądnik Czerwony.

Wodorowa komunikacja miejska

- Sądzę, że linie wodorowej będą dalej się rozwijały. Istniejącym zawsze problemem była kwestia stacji ładowania; w tej chwili jest on rozwiązany. Stacja ładowania jest, możemy "puścić" autobus, a jeżeli on się sprawdzi, to będą i następne - wskazał Majchrowski.

O technologii wodorowej zastosowanej przy produkcji prezentowanego pojazdu opowiedział Mateusz Figaszewski, dyrektor rozwoju elektromobilności i analiz rynku w Solaris. "Warto podkreślić, że jest to autobus elektryczny, z tą różnicą, że produkuje energię elektryczną na pokładzie pojazdu z wykorzystaniem wodoru. Podczas jazdy następuje proces odwróconej elektrolizy, w której zamieniamy wodę w energię elektryczną, dzięki czemu mamy jazdę całkowicie bezemisyjną" - wyjaśnił.

Jak doprecyzował dyrektor, jedynym produktem ubocznym w procesie wykorzystywania tej technologii jest para wodna i ciepło, które wykorzystujemy do ogrzewania lub chłodzenia tego pojazdu, przy wykorzystaniu specjalnej pompy ciepła. W jego ocenie jest to przyszłość transportu publicznego w coraz większej liczbie miast. Wyraził też nadzieję, że Kraków na stałe dołączy wkrótce "do grona miast wykorzystujących technologię wodorową".

Infrastruktura i pojazdy za 700 mln zł

Nowy miejski bus zaprezentowany został na stacji obsługi autobusów Płaszów. Miejsce to, według zapowiedzi, zostanie przebudowane. Przygotowana została już koncepcja przebudowy całej stacji, gdzie znajdzie się przestrzeń na stację wodorową, trzypoziomowy parking dla autobusów wodorowych oraz na zaplecze techniczne i administracyjne, potrzebne do obsługi tych pojazdów.

- Planujemy, oczywiście za zgodą walnego zgromadzenia, które reprezentuje pan prezydent Krakowa, inwestycje rzędu 700 milionów zł, które obejmą zakup 150 autobusów wodorowych i budowę obiektu - zadeklarował Rafał Świerczyński, prezes MPK w Krakowie.

Kierunek nowe technologie i ochrona klimatu

Podczas piątkowego wydarzenia prezes PKN Orlen Daniel Obajtek omówił założenia inwestycji, podejmowanych przez koncern w celu realizacji polityki niskiej emisji dwutlenku węgla. Zapowiedział także rozpoczęcie budowy farmy wiatrowej na Bałtyku. "Za 1,5 roku jak pierwsza spółka Skarbu Państwa rozpoczniemy budowę farmy wiatrowej na Bałtyku" - powiedział. Dodał, że proces przygotowawczy został zakończony i obecnie trwa proces kontraktowania wykonawców inwestycji.

W ocenie prezesa Obajtka - dziś biznes wymaga swoistej transformacji. "Musimy inwestować w nowoczesne technologie, w nowoczesny rozwój, w zeroemisyjną energetykę, musimy inwestować w alternatywne paliwa. To jest przyszłość. Nie unikniemy inwestycji w tym kierunku, jeżeli chcemy być firmą rozwojową" - mówił szef koncernu. Podkreślił też, że w ciągu 8 lat koncern zainwestuje w rozwój sektora wodorowego 7,4 mld zł.

Czytaj także:

Wyjaśnił, że dzięki pierwszemu hubowi wodorowemu w Trzebini za pośrednictwem mobilnej stacji tankowania wodoru będą zasilane autobusy komunikacji miejskiej. Hub może produkować ok. 50 kg wodoru na godzinę. Prezes Orlenu dodał, że budowane są kolejne huby wodorowe. Następny ma powstać we Włocławku, będzie mógł produkować ok. 170 kg wodoru na godzinę, a docelowo 500 kg. Kolejny hub ma powstać w Płocku (600 kg wodoru na godzinę). "Do końca tej dekady wybudujemy 10 hubów wodorowych zarówno w Polsce, jak i w regionie" - zapowiedział.

Prezes Obajtek wskazał ponadto, że w ciągu 8 lat koncern zbuduje też ok. 100 stacji wodorowych. Pojawią się one na początku w Poznaniu, Katowicach, Pile i Włocławku.

PAP/pr24.pl/PKJ