Prezes Instytutu Jagiellońskiego: za kryzys energetyczny w całej UE odpowiada reżym Putina

2022-07-19, 17:00

Prezes Instytutu Jagiellońskiego: za kryzys energetyczny w całej UE odpowiada reżym Putina
Koszt programu związanego z dodatkiem węglowym to około 11 mld złotych. . Foto: Petr Student/ Shutterstock

Obecne problemy z węglem nie muszą się powtarzać w przyszłości, bo dzięki pompom cieplnym, panelom słonecznym i innych technologiom, z czasem  zmniejszy się energetyczne uzależnienie od węgla - powiedział Marcin Roszkowski, prezes Instytutu Jagiellońskiego, w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.

Prezes Roszkowski podkreślił, że z powodu strukturalnego kryzysu w polskim górnictwie trudno będzie uzupełnić brakujące zapasy węgla, bo nasze kopalni od lat nie nadążyły za popytem.

Ale trzeba pamiętać, że nawet duże inwestycje w jego wydobycie nie dadzą od razu spodziewanego efektu, skoro nową kopalnię buduje się 10 lat, a nową ścianę wydobywczą od 2 do 3 lat. Z drugiej strony można kupować węgiel z takich kierunków jak: Australia, Afryka, Ameryka Południowa.

W opinii Marcina Roszkowskiego pomysł dopłat do zakupu węgla jest dobrą decyzją, choć zwrócił też uwagę, że to nieracjonalna, awanturnicza postawa Rosji wywołała kryzys energetyczny w całej UE.

Dlatego nawet w krajach "starej" UE  nastąpiło pogodzenie się - przynajmniej na razie - z węglem, bo wciąż w Europie nie ma innych alternatyw do pozyskiwania energii jak węgiel i gaz.

Wojna na Wschodzie  może zmienić politykę klimatyczną UE, ale nawet  z powodu ogromnych kosztów, UE nie powinna odchodzić od sankcji wobec Rosji.


Audycję prowadziła Justyna Golonko, zapraszamy do jej wysłuchania.


Posłuchaj

Marcin Roszkowski prezes Instytutu Jagiellońskiego komentuje rządowy program dopłat do węgla ( "Ekspres Gospodarczy" Justyna Golonko PR1) 5:01
+
Dodaj do playlisty

 

PR24/Justyna Golonko/sw


 


Polecane

Wróć do strony głównej