Połączenie PKN Orlen i Grupy Lotos. Rząd dał zielone światło

Rząd zgodził się na połączenie spółek Grupy Lotos oraz Polskiego Koncernu Naftowego Orlen. Połączenie obu firm będzie elementem procesu konsolidacji spółek polskiego sektora paliwowo-energetycznego obejmującej Orlen, Lotos oraz Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo - poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

2022-07-19, 18:34

Połączenie PKN Orlen i Grupy Lotos. Rząd dał zielone światło
Połączenie obu firm będzie elementem procesu konsolidacji spółek sektora paliwowo-energetycznego obejmującej Orlen, Lotos oraz PGNiG. Wiodącą rolę w tym procesie będzie miał PKN Orlen. Foto: PAP/Marcin Bednarski

Rada Ministrów przyjęła wniosek o wyrażenie przez Radę Ministrów zgody na połączenie spółek Grupy Lotos z siedzibą w Gdańsku oraz Polskiego Koncernu Naftowego Orlen z siedzibą w Płocku, przedłożony przez ministra aktywów państwowych - poinformowało KPRM. 

"Połączenie obu firm będzie elementem procesu konsolidacji spółek polskiego sektora paliwowo-energetycznego obejmującej Orlen, Lotos oraz Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG). Wiodącą rolę w tym procesie będzie miał PKN Orlen. Rozwiązanie przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa energetycznego Polski i regionu, co jest szczególnie istotne w obecnej sytuacji geopolitycznej" - poinformowano w komunikacie.

Długoterminowy rozwój 

W materiale dodano także, że postępująca transformacja energetyczna na świecie stanowi duże wyzwanie dla spółek sektora paliwowo-energetycznego, gdyż zakłada stopniowe odchodzenie od węglowodorów i paliw konwencjonalnych na rzecz nowych i bardziej zrównoważonych źródeł energii.

"W konsekwencji spółki sektora zmuszone są szukania nowych, perspektywicznych obszarów biznesowych, które będą w stanie zagwarantować im możliwość długoterminowego rozwoju" - napisano w komunikacie. 

REKLAMA

Zgoda związków zawodowych

Wcześniej prezes PKN Orlen Daniel Obajtek tłumaczył, że to połączenie to przede wszytskim wzmocnienie firm i miejsc pracy.  - To połaczenie, które realizujemy spowoduje przede wszystkim wzmocnienie dwóch firm, wzmocnienie waszych miejsc pracy i da szansę na dalszy rozwój - powiedział podczas spotkania ze związkowcami prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Dziś w Płocku podpisano także porozumienie ze związkami zawodowymi Grupy Orlen i Grupy Lotos.

Jak podkreślił prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, zwracając się do strony społecznej, w wyniku połączenia PKN Orlen i Grupy Lotos "powstaje jeden, wielki koncern, który będzie miał możliwości inwestycyjne, a możliwości inwestycyjne to gwarancja miejsc pracy, to rozwój tych miejsc pracy, to rozwój firm, to jest dalsza wasza przyszłość". 

Połączenie koncernów

List intencyjny w sprawie rozpoczęcia procesu przejęcia kontroli kapitałowej przez PKN Orlen nad Grupą Lotos koncern podpisał z ówczesnym Ministerstwem Energii 27 lutego 2018 r. PKN Orlen otrzymał od Komisji Europejskiej zgodę na połączenie z Grupą Lotos 20 czerwca tego roku.

REKLAMA

Fuzja PKN Orlen i Grupy Lotos to strategiczny projekt w ramach budowy multienergetycznego koncernu, w którym w wyniku połączenia znaleźć ma się również PGNiG. Według PKN Orlen, zintegrowany podmiot będzie miał przychody na poziomie ok. 250 mld zł rocznie i będzie obsługiwał ok. 100 mln klientów w Europie, skutecznie konkurując na międzynarodowych rynkach i gwarantując zarazem bezpieczeństwo dostaw paliw i energii.

Czytaj także:

IAR/PAP/PR24.pl/mk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej