Popyt na kredyty gwałtownie spada. NBP publikuje nowe dane

2022-08-01, 14:02

Popyt na kredyty gwałtownie spada. NBP publikuje nowe dane
Z ankiety NBP wynika, że banki przewidują, że przedsiębiorcom i konsumentom co raz trudniej będzie uzyskać kredyt.Foto: Flickr.com

Na III kwartał br. banki zapowiadają dalsze zaostrzanie polityki kredytowej wobec przedsiębiorstw i gospodarstw domowych, jednocześnie oczekują spadku popytu, który w przypadku długoterminowych kredytów dla przedsiębiorstw i kredytów mieszkaniowych ma być znaczny - wynika z wyników ankiety NBP.

Jak wskazano w opublikowanych w poniedziałek wynikach ankiety Narodowego Banku Polskiego, pogorszenie się perspektyw sytuacji gospodarczej i wzrost stóp procentowych istotnie ograniczyły aktywność na rynku kredytowym w II kwartale 2022 r. Banki zaostrzyły kryteria udzielania wszystkich rodzajów kredytów i zanotowały spadek popytu w większości segmentów rynku kredytowego, z wyjątkiem kredytów krótkoterminowych dla dużych przedsiębiorstw i kredytów konsumpcyjnych.

Popyt na kredyty leci w dół

"Spadek popytu motywowany był głównie zmniejszeniem się zapotrzebowania na długoterminowe finansowanie inwestycji przedsiębiorstw oraz pogorszeniem się sytuacji gospodarstw domowych i prognozami sytuacji na rynku mieszkaniowym" - dodał Narodowy Bank Polski.

Jak wskazał Narodowy Bank Polski w opracowaniu "Sytuacja na rynku kredytowym – wyniki ankiety do przewodniczących komitetów kredytowych", pogorszenie się perspektyw sytuacji gospodarczej i wzrost stóp procentowych istotnie ograniczyły aktywność na rynku kredytowym w II kwartale 2022 r.

Jednak jak podano, w II kwartale 2022 r. w rzeczywistości tylko pojedyncze banki nieznacznie zaostrzyły kryteria udzielania kredytów dla przedsiębiorstw, w przypadku większości ankietowanych warunki nie zostały zmienione. Ankietowane banki uzasadniały zaostrzenie polityki kredytowej w II kwartale 2022 r. przede wszystkim decyzjami RPP w zakresie polityki pieniężnej oraz wzrostem ryzyka branżowego.

Ankietowane banki wskazywały, że do zaostrzenia polityki kredytowej przyczyniło się głównie pogorszenie się prognoz sytuacji gospodarczej i wzrost stóp procentowych. W II kwartale 2022 r. banki ponownie odnotowały spadek popytu na kredyty mieszkaniowe. Zdaniem banków przyczyniły się do tego głównie pogorszenie się sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych, zmiany w wydatkach konsumpcyjnych, prognozy sytuacji na rynku mieszkaniowym oraz zaostrzenie kryteriów i warunków udzielania kredytów mieszkaniowych.

Dobrze stoją tylko kredyty konsumpcyjne

W wynikach ankiety podano też, że w II kwartale br. banki zaostrzyły kryteria udzielania kredytów konsumpcyjnych. W opinii ankietowanych instytucji na zaostrzenie polityki kredytowej miało wpływ zacieśnienie polityki pieniężnej NBP i pogorszenie się prognoz sytuacji gospodarczej, a na jej złagodzenie wzrost presji konkurencyjnej.

Dodano, że w ujęciu netto w II kwartale tego roku doszło do wzrostu popytu na kredyty konsumpcyjne. W opinii banków zwiększenie zapotrzebowania na kredyty konsumpcyjne wynikało głównie ze wzrostu zapotrzebowania na finansowanie zakupu dóbr trwałego użytku. W III kwartale br. banki planują zaostrzyć kryteria udzielania kredytów konsumpcyjnych i spodziewają się spadku popytu na nie.

Nie najlepsze prognozy

W III kwartale br. banki planują dalsze zaostrzanie kryteriów kredytowania przedsiębiorstw, przy czym częściej w przypadku dużych przedsiębiorstw niż sektora MSP. W przypadku długoterminowych kredytów dla przedsiębiorstw spodziewają się znacznego spadku popytu - wynika z wyników ankiety NBP.

Prognozy banków odnośnie do popytu na wszystkie rodzaje kredytów dla przedsiębiorstw są nadal pesymistyczne – wskazano w raporcie.

Również wobec gospodarstw domowych banki zapowiadają dalsze zaostrzanie polityki kredytowej i oczekują dalszego spadku popytu, który w przypadku długoterminowych kredytów mieszkaniowych ma być znaczny – poinformował NBP.

Czytaj także:

Na III kwartał 2022 r. tylko pojedyncze banki prognozują zaostrzenie kryteriów udzielania kredytów mieszkaniowych, natomiast większość z nich spodziewa się dalszego pogłębienia spadku popytu na te kredyty.

pr24.pl/PAP/PKJ

 

Polecane

Wróć do strony głównej