Sprawdź, czy możesz skorzystać z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. UOKiK uruchomił specjalny kalkulator

UOKiK przygotował kalkulator finansowy umożliwiający sprawdzenie, czy osobom w trudnej sytuacji finansowej przysługuje prawo skorzystania z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Kalkulator sprawdzi także m.in. ratę kredytu hipotecznego po zmianie jego oprocentowania.

2022-08-19, 11:15

Sprawdź, czy możesz skorzystać z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. UOKiK uruchomił specjalny kalkulator
Ze środków Funduszu Wsparcia Kredytobiorców udzielane jest zwrotne wsparcie finansowe lub zwrotna pożyczka na pokrycie rat kredytu.Foto: Shutterstock/Kamil Zajaczkowski

Osoby znajdujące się w trudnej sytuacji finansowej, spłacające raty kredytu mieszkaniowego, mogą skorzystać z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przygotował kalkulator finansowy, który wstępnie określi, komu przysługuje prawo do uzyskania pomocy.

Kalkulator wyliczyć może także orientacyjną wysokość raty kredytu w przypadku wzrostu stóp procentowych, jak również środki zaoszczędzone dzięki nadpłacie. Zainteresowani powinni wejść na stronę finanse.uokik.gov.pl.

Warto dokładnie zapoznać się z symulacją

- Zachęcam do korzystania z naszego kalkulatora finansowego. Przygotowaliśmy dodatkową opcję sprawdzenia, czy osobom w trudnej sytuacji finansowej przysługuje prawo skorzystania z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców - powiedział prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Jak wyjaśnił, w sytuacji dynamicznych zmian oprocentowania kredytu hipotecznego, który zostaje zaciągnięty na kilkadziesiąt lat i na duże kwoty - "warto bardzo dokładnie zapoznać się z symulacją wzrostu raty i przygotować się na możliwe większe obciążenia, sprawdzić oszczędności z tytułu ewentualnej nadpłaty oraz zweryfikować, jaką pomoc w spłacie kredytu można uzyskać".

REKLAMA



UOKiK przypomina, że ze środków Funduszu Wsparcia Kredytobiorców udzielane jest zwrotne wsparcie finansowe, zwrotna pożyczka na pokrycie rat kredytu (nawet do 2 tys. zł wsparcia miesięcznie, przez okres 3 lat) lub zwrotna pożyczka na pokrycie pozostałej po sprzedaży kredytowanej nieruchomości części zadłużenia (maksymalnie 72 tys. zł).

Wniosek należy złożyć bezpośrednio w banku

W ramach Funduszu Wsparcia Kredytobiorców można ubiegać się również o promesę (przyrzeczenie udzielenia pożyczki na spłatę zadłużenia) po zawarciu przedwstępnej umowy sprzedaży kredytowanego domu lub mieszkania. Więcej informacji można znaleźć na stronie Ministerstwa Finansów oraz stronie Banku Gospodarstwa Krajowego.


Wniosek o udzielenie pomocy z Funduszu należy złożyć bezpośrednio w banku, który udzielił kredytu mieszkaniowego. Pomocy indywidualnej w sprawach kredytu udziela Rzecznik Finansowy, a w przypadku wątpliwości dotyczących możliwości skorzystania z Funduszu - Bank Gospodarstwa Krajowego.

PR24.pl, PAP, DoS

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej