Heineken w Rosji. Będzie produkować substytuty Coca-Coli, Fanty i Sprite'a?
Holenderski koncern zadeklarował wycofanie się z Rosji, ale chce uniknąć nacjonalizacji majątku. Rosyjskie struktury firmy myślą więc o uruchomieniu własnej linii produktów o smaku coli, pomarańczy i cytryny.
2022-09-19, 09:54
Pomimo wzrostu liczby nowych marek w kategorii, pozostaje wolna nisza na rynku po tym, jak Coca-Cola zaprzestała tam produkcji - informuje "Kommiersant", cytowany przez portal Money.pl.
Jak donosi "Kommiersant", latem rosyjskie struktury Heinekena zarejestrowały w Federalnej Służbie Akredytacyjnej serię deklaracji zgodności dla linii do produkcji bezalkoholowych napojów gazowanych. Produkty mają nazywać się Royal Cola Original, Royal Cola Zero, Tony Lemony Orange i Tony Lemony Lemon.
Jak podaje Money.pl z opisu wynika, że napoje mogą być butelkowane w butelkach szklanych, plastikowych oraz puszkach aluminiowych. "Producentami są rosyjskie fabryki Heinekena. Firma odmówiła komentarza" - podano na stronach internetowych rosyjskiego dziennika.
Heineken ma odpowiednie doświadczenie
Portal zwraca uwagę, że "Kommiersant", powołując się na swojego rozmówcę z rynku, przypomina, że Heineken ma doświadczenie w produkcji lemoniad Shihan, więc "próba wykorzystania tego, że Coca-Cola i Pepsi zostały wymiecione z półek, jest logiczna".
REKLAMA
Heineken to trzeci pod względem wielkości producent piwa w Rosji, dysponujący fabrykami w Petersburgu, Jekaterynburgu, Irkucki, Niżnym Nowogrodzie, Nowosybirsku, Chabarowsku i Sterlitamaku. W 2021 r. dochody koncernu w kraju wzrosły do 36,9 mld rubli.
Heineken chce wyjść z Rosji
Dziennik przypomina, że centrala Heinekena w Holandii ogłosiła zamiar sprzedaży swoich rosyjskich aktywów, a umowa może zostać zawarta w drugiej połowie 2022 r.
Według portalu Heineken w marcu zadeklarował, że opuszcza rosyjski rynek. Firma zapowiedziała jednak, że w okresie przejściowym będzie działać, żeby zapobiec nacjonalizacji jej majątku. Władze koncernu zapowiedziały, że wszyscy jej rosyjscy pracownicy będą mieli gwarantowane wypłaty do końca roku. Firma obiecuje też, że postara się zapewnić zespołowi zatrudnienie u nowego właściciela.
Decyzję o opuszczeniu Rosji podjęły m.in. Ikea, McDonald, Starbucks, Pepsi, Volkswagen, Audi, Apple, Amazon, Boeing, Daimler, Dell, Lidl czy DHL. Z polskich firm wyjście z Rosji ogłosił m.in. CCC, Nowy Styl czy LPP, a setki innych wycofuje się ze współpracy z rosyjskimi podmiotami.
REKLAMA
- Polska zapleczem produkcyjnym Europy? "Potrzebne są przepisy ułatwiające działanie firm wycofujących się z Rosji"
- Francuski koncern dostarcza paliwo do rosyjskich samolotów bombardujących Ukrainę. "Le Monde" z mocnym apelem
- "Lista wstydu". Te firmy dalej działają w Rosji
Polskieradio24.pl/Money.pl/mk
REKLAMA