Niemcy złożyli zamówienia na gaz z Rosji. Operator zapewnia, że surowiec nie płynie przez Nord Stream 1
Niemieccy nabywcy zarezerwowali na krótko w poniedziałek przepustowość do odbioru rosyjskiego gazu przez Nord Stream 1, po raz pierwszy od zamknięcia tego gazociągu trzy tygodnie temu. Niemiecki operator sieci Gascade zapewnił jednak, że gaz nie płynie, a przepustowość Nord Stream 1 wynosi zero - podała agencja Reutera.
2022-09-19, 14:40
Nie jest jasne, dlaczego kupujący złożyli zamówienia, skoro Rosja nie zapowiedziała, że w najbliższym czasie przez Nord Stream 1 ponownie popłynie gaz - skomentował Reuters.
Nie ma potwierdzenia informacji
Niemiecki operator Nord Stream AG przekazał, że nie może potwierdzić poniedziałkowych nominacji, czyli zamówień gazu. Według Reutersa nominacje były widoczne na stronach internetowych niemieckich gazociągów łączących Nord Stream 1 z użytkownikami końcowymi, natomiast nie odnotowano ich na stronie internetowej operatora.
Nord Stream 1 to największy gazociąg w Europie, którym przesyłanych jest do 59,2 mld metrów sześciennych rosyjskiego gazu rocznie. Gaz przestał nim płynąć z Rosji do Niemiec 31 sierpnia. Pierwotnie zapewniano, że przerwa ma potrwać trzy dni, a Gazprom oświadczył, że wstrzymanie dostaw nastąpiło z przyczyn technicznych.
Odpowiedzialna za konserwację gazociągu niemiecka spółka Siemens Energy poinformowała, że w przekazanych przez Gazprom informacjach nie wykazano technicznego powodu wstrzymania przesyłu gazu.
W ocenie Reutersa zamknięcie Nord Stream 1 zaostrzyło "najgorszy w historii kryzys dostaw gazu w Europie".
REKLAMA
Gazprom zakręca kurki
Zachód uważa, że nie chodzi o awarię, ale o gazowy szantaż w odwecie za sankcje nakładane na Rosję za jej inwazję na Ukrainie. Od kilku miesięcy zmniejszenie dostaw do Europy spowodowało wzrost cen energii. Zachodni politycy, w tym polskie władze, oskarżają Moskwę, że ta stosuje energetyczny szantaż wobec Europy. Równocześnie kolejne kraje Unii Europejskiej zwiększają zapasy gazu w magazynach przed zimą.
- Przewodniczący Bundesratu w Polsce przyznaje: NS1 i NS2 były błędnymi drogami w polityce energetycznej Niemiec
- Wypełnienie europejskich magazynów gazu przekroczy niebawem 90 procent. Najnowsze szacunki Goldman Sachs
- Gaz nie płynie przez Nord Stream 1. Niemiecki Siemens odpiera argumenty Rosji
PAP/PR24.pl/mk
REKLAMA