Są zmiany w zabezpieczaniu pieniędzy na depozytach bankowych. Sprawdź szczegóły
Rada Bankowego Funduszu Gwarancyjnego obniżyła docelowy poziom środków systemu gwarantowania depozytów w bankach do 1,6 proc. kwoty środków gwarantowanych w bankach - podał BFG.
2022-10-26, 16:03
Jak poinformował Bankowy Funduszu Gwarancyjny, Rada BFG podjęła uchwałę w sprawie obniżenia docelowego poziomu środków systemu gwarantowania depozytów w bankach do 1,6 proc. kwoty środków gwarantowanych w bankach i oddziałach banków zagranicznych objętych obowiązkowym systemem gwarantowania depozytów.
Osiągnięto poziom docelowy
- Po decyzji Rady docelowy poziom środków systemu gwarantowania depozytów w bankach w Polsce pozostaje jednym z najwyższych w Europie i jest dwa razy wyższy niż minimalny poziom (...), tj. 0,8 proc. - czytamy w komunikacie BFG.
Fundusz podał, że według danych "na dzień publikacji komunikatu" w zakresie środków systemu gwarantowania depozytów w bankach stanowiły one 1,83 proc. kwoty środków gwarantowanych w bankach i oddziałach banków zagranicznych objętych obowiązkowym systemem gwarantowania depozytów. To oznacza, że docelowy poziom w wysokości 1,6 proc. został osiągnięty, a więc została spełniona przesłanka umożliwiająca niepobieranie składek na fundusz gwarancyjny banków.
Nowa łączna kwota składek na fundusz gwarancyjny banków
"Rada Bankowego Funduszu Gwarancyjnego dokonała określenia nowej łącznej kwoty składek na fundusz gwarancyjny banków na 2022 r., w wysokości 502 mln zł. Kwota ta odpowiada sumie składek wniesionych przez banki i oddziały banków zagranicznych na fundusz gwarancyjny banków w I kwartale 2022 r. - stwierdzono.
- Bankowy Fundusz Gwarancyjny. "Wypłaca nasze pieniądze w przypadku upadłości banku"
- Banki i fundusze gwarancyjne. Jak wygląda bezpieczeństwo naszych pieniędzy?
Jak wyjaśniono, jeśli suma należnych składek za wszystkie cztery kwartały 2022 r. będzie wyższa od sumy wpłaconej przez bank w I kw. 2022 r., będzie on musiał wpłacić brakującą różnicę. Jeśli jednak wpłata była wyższa od składek należnych na BFG, wówczas nadwyżka zostanie zaliczona na poczet przyszłych składek poszczególnych banków i oddziałów banków zagranicznych na fundusz gwarancyjny banków.
IAR/PAP, akg
REKLAMA
REKLAMA