Dynamiczny wzrost sprzedaży detalicznej w Polsce. Gorsze dane ze strefy euro

Sprzedaż detaliczna w Polsce we wrześniu 2022 roku wzrosła o 8,4 procent rok do roku, po wzroście o 8 procent zanotowanych w sierpniu - podał Eurostat. W ujęciu miesięcznym sprzedaż wzrosła o 1,4 procent. 

2022-11-08, 12:31

Dynamiczny wzrost sprzedaży detalicznej w Polsce. Gorsze dane ze strefy euro
Sprzedaż detaliczna w strefie euro we wrześniu spadła, a w Polsce dynamicznie wzrosła. Foto: Shutterstock/Photobac

Dane roczne zostały skorygowane o liczbę dni roboczych, zaś dane miesięczne są ponadto odsezonowane.

Dane Eurostatu obejmują także najmniejsze firmy, zatrudniające poniżej 10 pracowników, czyli w tym przypadku małe, rodzinne sklepy, ale z kolei nie obejmują sprzedaży samochodów. 

Słabe dane ze strefy euro

Sprzedaż detaliczna w strefie euro we wrześniu w ujęciu miesiąc do miesiąca, wzrosła o 0,4 proc., a miesiąc wcześniej pozostała bez zmian, po korekcie z -0,3 proc. - poinformował także w komunikacie Eurostat. Analitycy spodziewali się mdm +0,4 proc.

Sprzedaż detaliczna rok do roku spadła o 0,6 proc., po -1,4 proc. miesiąc wcześniej, po korekcie z -2,0 proc. Teraz spodziewano się -1,1 proc. 

REKLAMA

Dane GUS

Wcześniej tj. 24 października Główny Urząd Statystyczny poinofmował, że sprzedaż detaliczna w Polsce w cenach stałych we wrześniu była wyższa niż przed rokiem o 4,1 proc. W porównaniu z sierpniem spadła o 2,8 proc. 

"We wrześniu 2022 r. największy wzrost sprzedaży detalicznej (w cenach stałych) w porównaniu z analogicznym okresem 2021 r. odnotowały jednostki handlujące tekstyliami, odzieżą, obuwiem (o 25,2 proc. wobec wzrostu o 14,5 proc. przed rokiem). Sprzedaż wzrosła także w następujących prezentowanych grupach: 'pozostałe' (o 11,3 proc.), farmaceutyki, kosmetyki, sprzęt ortopedyczny (o 11,1 proc.), żywność, napoje i wyroby tytoniowe (o 7,8 proc.) oraz prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach (o 2,5 proc.). Najgłębszy spadek sprzedaży utrzymał się w podmiotach sprzedających paliwa stałe, ciekłe i gazowe (o 20,4 proc.)" - podał wtedy GUS. 

Czytaj także:

PAP/IAR/PR24.pl/mk/pp

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej