Aktywa Grupy Lotos są zabezpieczone. PKN Orlen dementuje nieprawdziwe informacje

"W odniesieniu do nieprawdziwych informacji pojawiających się w przestrzeni publicznej dotyczących niekontrolowanego zbycia aktywów Grupy Lotos, zapewniamy, że nie może być mowy o realizacji takiego scenariusza" - informuje PKN Orlen.

2022-11-18, 10:13

Aktywa Grupy Lotos są zabezpieczone. PKN Orlen dementuje nieprawdziwe informacje
Potencjał wytwarzania biogazu w Polsce sięga kilku miliardów metrów sześciennych rocznie. Orlen chce zająć pozycję lidera na tym rynku.Foto: PAP/Leszek Szymański

"Zarówno same umowy z partnerem, jak i przepisy prawa w Polsce, na przykład Ustawa z dnia 24 lipca 2015 r. o kontroli niektórych inwestycji, eliminują ryzyko niekontrolowanego zbycia udziałów posiadanych przez Saudi Aramco. Ze względu na strategiczny charakter, cały proces połączenia zarówno z Grupą Lotos, jak i PGNiG odbywał się przy stałym nadzorze organów korporacyjnych wszystkich spółek, oraz właściwych organów Państwa Polskiego" - czytamy w oświadczeniu spółki PKN Orlen.

"Przypominamy również, że efektem połączenia PKN Orlen z Grupą Lotos, a następnie PGNiG jest zwiększenie kontroli Skarbu Państwa nad nowoczesnym, silnym podmiotem z 27,52 do obecnych 49,9 proc." - czytamy dalej. 

Szczegóły negocjacji objęte klauzulą poufności

PKN Orlen podkreśla, że podobnie jak inne firmy, nie ujawnia jednak szczegółów negocjacji, rozmów, czy umów z kontrahentami, ponieważ objęte są one klauzulą poufności.

"Zapewniamy natomiast, że wszystkie decyzje związane z realizowanymi procesami M&A, w tym przejęciem Grupy Lotos, podejmowane są zgodnie z obowiązującym w spółce ładem korporacyjnym i w zgodzie z przepisami prawa krajowego oraz międzynarodowego" - podkreślono w materiale. 

REKLAMA

Koncern paliwowo-energetyczny

Jak tłumaczyła w marcu spółka połączenie PKN Orlen z PGNiG i Grupą Lotos, a wcześniej z Grupą Energa to szansa na budowę zintegrowanego i zdywersyfikowanego koncernu paliwowo-energetycznego o łącznej kapitalizacji na poziomie ok. 80 miliardów zł, obsługującego ponad 100 mln klientów w Europie Środkowej. Będzie on bazował na silnych stronach każdej ze spółek i ich przewagach kompetencyjnych. Integracja aktywów pozwoli na zwiększenie skali działalności i poprawę stabilności finansowej.

W styczniu 2022 r. PKN Orlen poinformował o partnerach do realizacji środków zaradczych wynegocjowanych z Komisją Europejską w związku z procesem przejęcia Lotosu. Był to właśnie Saudi Aramco, MOL i Unimot. Podano wtedy, że Saudi Aramco ma kupić udziały w rafinerii Lotosu - obejmie 30 procent, węgierski MOL ma przejąć 417 stacji benzynowych Lotos. W zamian Orlen kupi od MOL 144 stacji na Węgrzech i 41 na Słowacji. Z kolei Unimot przejmie bazę paliw przejmowanej firmy.

Jak zapewniał PKN Orlen, współpraca z Saudi Aramco oznacza m.in. zwiększenie dostaw ropy. Koncern wskazał także, że dostawy tego surowca z kierunku arabskiego, już po połączeniu z Grupą Lotos, osiągną aż 45 proc. łącznego zapotrzebowania nowej Grupy Orlen.

"Dla koncernu to pewne źródło stabilnej jakościowo ropy naftowej, a z punktu widzenia polskiej gospodarki dalsza dywersyfikacja kierunków dostaw" - podkreślał PKN Orlen.

REKLAMA

Czytaj także:

PR24.pl/PAP/mk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej