more_horiz
Gospodarka

Prezes BGK na Kongresie 3W: wodór będzie paliwem przyszłości

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2022 14:20
Koncepcja 3W, czyli woda, wodór, węgiel przewiduje współpracę, a nie konkurencję świata nauki, biznesu i administracji - powiedziała prezes BGK Beata Daszyńska-Muzyczka podczas II Kongresu 3W w Warszawie. Wodór będzie paliwem przyszłości - przekonywała.
Wodór określany jest jako paliwo przyszłości.
Wodór określany jest jako paliwo przyszłości.Foto: Shutterstock/Scharfsinn

- Aby wdrażać technologie oparte na wodzie, wodorze i węglu potrzebna jest współpraca. (...) W koncepcji 3W, którą rozwijamy - to połączenie świata nauki, biznesu i administracji. Bez tego połączenia ciężko będzie rozwijać i wzmacniać polską gospodarkę - mówiła Daszyńska-Muzyczka na II Kongresie 3W w Warszawie.

Jak podkreślała, "współpraca jest fundamentem, który buduje". - Jeśli myślimy przez pryzmat konkurencji, to konkurencja na końcu zawsze jest wykańczająca, a czasami prowadzi do upadków - oceniła prezes BGK.

Wodór jako paliwo przyszłości

Według Daszyńskiej-Muzyczki zakres wykorzystania węgla będzie bardzo szeroki, a nowe technologie węglowe będą zmieniały rzeczywistość w wielu obszarach.

W czasie Kongresu przedstawiono raport na temat tego sektora obejmującego - jak podkreślono - trzy zasoby życia: wodę, wodór i węgiel.

Przygotowała go firma EY na zlecenie BGK. Wynika z niego, że jest to szybko rosnąca gałąź gospodarki, której wartość w Polsce wynosi obecnie 4,86 miliarda dolarów, a w Europie - prawie 66 i pół miliarda dolarów.

- Nie ma życia bez wody, a wodór będzie paliwem przyszłości - dodała prezes BGK.

Posłuchaj
00:25 12088009_1.mp3 Prezes BGK Beata Daszyńska-Muzyczka powiedziała, że wodór to paliwo przyszłości. (IAR)

 

Czytaj także:

Posłuchaj
00:20 12088009_2.mp3 Prezes BGK Beata Daszyńska-Muzyczka o inicjatywie 3W, (IAR)

Polska ma duże możliwości magazynowania wodoru

Wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska uważa, że należy stworzyć geologiczny model cyfrowy, by dokładnie zbadać potencjał magazynowania wodoru w Polsce. Podkreślił, że jest szansa na to, by surowiec był gromadzony w kawernach solnych.

Na konferencji podsumowującej roczną pracę porozumienia sektorowego na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej wiceminister Ireneusz Zyska powoływał się na opracowania naukowe, które - jak mówił - wskazują na to, że Polska może być "energetycznym spichlerzem Europy".

- Moglibyśmy magazynować w tych kawernach solnych wodór o potencjale energetycznym 10 tysięcy terawatogodzin. To jest magazyn energii, który zaspokoi Europę Środkową na kilka, pięć i więcej, lat, w zależności od zapotrzebowania na energię elektryczną  - stwierdził Zyska.

Zaznaczył jednocześnie, że jest to plan dalekosiężny, który "mógłby się zrealizować w horyzoncie lat 40., a może i później".

Narodowa strategia wodorowa

Porozumienie sektorowe na rzecz gospodarki wodorowej zostało podpisane w październiku ubiegłego roku. Jego stronami są: administracja publiczna, przedstawiciele biznesu, nauki oraz organizacji społeczeństwa obywatelskiego, którzy podejmują działania na rzecz wdrożenia gospodarki wodorowej w Polsce. W ramach porozumienia funkcjonuje sześć grup roboczych.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął premier Mateusz Morawiecki. W liście skierowanym do jego uczestników podkreślił, że inwestowanie w nowe technologie to nie tylko wizja rozwoju, ale suwerenności państwa. 

IAR/PAP/PR24, akg