more_horiz
Gospodarka

Powstanie Zachodniopomorska Dolina Wodorowa. Premier: wpłynie pozytywnie na tempo transformacji energetycznej

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2022 14:47
List intencyjny na rzecz budowy Zachodniopomorskiej Doliny Wodorowej podpisano w poniedziałek na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie. "To ważne wydarzenie dla całego Pomorza Zachodniego" - ocenił premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał szef rządu, "to kolejny ważny krok w kierunku wdrażania bezemisyjnych oraz niskoemisyjnych technologii".
Sygnatariusze listu intencyjnego zadeklarowali współpracę na rzecz stworzenia otoczenia biznesowego i technologicznego w celu rozwoju gospodarki wodorowej na terenie województwa zachodniopomorskiego.
Sygnatariusze listu intencyjnego zadeklarowali współpracę na rzecz stworzenia otoczenia biznesowego i technologicznego w celu rozwoju gospodarki wodorowej na terenie województwa zachodniopomorskiego.Foto: Ministerstwo Klimatu i Środowiska/Twitter

"Zachodniopomorska Dolina Wodorowa wpłynie pozytywnie na tempo transformacji energetycznej, a także rozwój gospodarczy naszego kraju" - przekazał premier Mateusz Morawiecki w liście do uczestników inauguracji Zachodniopomorskiej Doliny Wodorowej.

Premier podkreślił, że "Polska, jako jeden z najbardziej uprzemysłowionych krajów UE, nie pozostaje bez ambicji ograniczenia emisyjności dwutlenku węgla poprzez dekarbonizację przemysłu. Narzędziem, które pozwala na rozwiązanie wielu wyzwań, jakie definiujemy w tym wymagającym procesie, są technologie i systemy wodorowe".

Wsparcie rozwoju źródeł OZE w regionie

Wśród sygnatariuszy listu intencyjnego w sprawie budowy Zachodniopomorskiej Doliny Wodorowej znalazły się m.in. spółki skarbu państwa, wojewoda zachodniopomorski oraz szczecińskie uczelnie. Sygnatariusze zadeklarowali współpracę na rzecz stworzenia otoczenia biznesowego i technologicznego w celu rozwoju gospodarki wodorowej na terenie województwa zachodniopomorskiego.

Zawarte porozumienie zakłada między innymi wsparcie rozwoju źródeł OZE w regionie - zarówno w ujęciu skali wdrożeń, jak i zagospodarowania nadwyżek energii do produkcji zielonego wodoru.

Sygnatariusze listu intencyjnego zobowiązali się do podejmowania działań zmierzających do stworzenia na terenie województwa zachodniopomorskiego warunków do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie budowy i rozwoju gospodarki wodorowej, a także do optymalizacji energetycznej z wykorzystaniem wodoru.

Zadeklarowali również, że będą kontynuować i rozwijać dotychczasową współpracę w zakresie gromadzenia, sprężania, oczyszczania i transportu wodoru, bezpieczeństwa instalacji wodorowych, w tym ich monitorowania oraz ograniczania przenikalności, a także wytwarzania wysokociśnieniowych zbiorników kompozytowych.

Jeden z priorytetów Strategii Wodorowej do 2030

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podkreśliła, że powstanie Zachodniopomorskiej Doliny Wodorowej daje szansę na złożenie dobrych projektów, które mogą być finansowane ze środków unijnych. Minister zapewniła, że rząd przygotuje regulacje, by ułatwić pracę jej uczestnikom.

Anna Moskwa zaznaczyła, że należy się też przygotować do dużych środków europejskich.


Posłuchaj
00:31 x Minister klimatu na inauguracji Zachodniopomorskiej Doliny Wodorowej.mp3 Minister klimatu na inauguracji Zachodniopomorskiej Doliny Wodorowej (IAR)

Powstawanie dolin wodorowych to jeden z priorytetów zgodnych z polską Strategia Wodorową do 2030 z perspektywą do 2040 roku. Strategia zakłada stworzenie polskiej gałęzi gospodarki wodorowej oraz jej rozwój na rzecz osiągnięcia neutralności klimatycznej i utrzymania konkurencyjności polskiej gospodarki.

PR24.pl, IAR, PAP, DoS