PKO BP rozważa przejęcia w kraju i regionie. Poznaliśmy nową strategię
Pozycja kapitałowa PKO Banku Polskiego daje możliwość przejęć w kraju i w regionie - wskazano w nowej, opublikowanej, strategii PKO BP na lata 2023-2025. Wśród celów finansowych założono zdolność do wypłaty dywidendy lub skupu akcji własnych.
2022-12-08, 14:40
"Pozycja kapitałowa PKO Banku Polskiego daje możliwość przejęć w kraju i w regionie" - podano w strategii i dodano, że dostęp do szerokiej bazy klientów sprawia, że bank może osiągać wysokie korzyści, nie tylko przejmując podmioty bankowe, ale również "biznesy o wysokich synergiach z bankowością".
Korzyści z przejęć
Potencjalne korzyści wynikające z przejęcia to, jak wskazano w strategii, pozyskanie wiedzy i talentów, synergie technologiczne (integracja zamiast budowania własnych rozwiązań), akwizycja bazy klientów, synergie biznesowe (zwiększenie efektywności operacyjnej dzięki skali), dywersyfikacja biznesowa i dywersyfikacja geograficzna.
Jak podano w komunikacie, obok celów biznesowych w strategii postawione zostały również cele finansowe, jak wzrost kapitałów grupy o około 60 proc. w horyzoncie strategii, czy zdolność do wypłaty dywidendy lub skupu akcji własnych.
Siedem filarów
Wskazano, że strategia opiera się na realizacji siedmiu filarów: klient w centrum, bankowość dopasowana do stylu życia, najlepsza oferta dla klientów biznesowych, lider transformacji ESG w polskim sektorze bankowym, technologie i operacje gotowe na wyzwania przyszłości, kultura innowacji i zwinności, "PKO Bank Talentów" i wykorzystanie silnej pozycji banku do wzrostu nieorganicznego.
REKLAMA
- Czy stopy procentowe w Polsce jeszcze wzrosną? Główny ekonomista banku PKO BP uspokaja
- PKO BP inwestuje w akcje Orlenu. Na podobny krok zdecydowało się również PZU
Grupa Kapitałowa Powszechnej Kasy Oszczędności Banku Polskiego Spółki Akcyjnej należy do największych grup finansowych w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej.
Podmiotem dominującym w Grupie Kapitałowej Banku jest Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski Spółka Akcyjna. Wartość aktywów PKO BP wynosi 439 mld zł. Po 9 miesiącach 2022 r. bank wypracował 1,6 mld zł zysku netto. Spółka obsługuje 11,6 mln klientów. Skarb Państwa posiada 29,43 proc. udziałów w PKO BP.
PAP/IAR/PR24, akg
REKLAMA
REKLAMA