Uwaga na cyberprzestępców. Wykorzystują do oszustw kryzys energetyczny oraz przedświąteczny czas
Cyberprzestępcy wykorzystują do oszustw kryzys energetyczny i wysokie koszty materiałów opałowych. Eksperci apelują o zachowanie szczególnej ostrożności przy wypełnianiu wniosków elektronicznych o dofinansowanie zakupu węgla.
2022-12-18, 10:46
Specjalistka do spraw zabezpieczeń sieci IT Jolanta Malak radzi, żeby przed wypełnieniem jakiegokolwiek wniosku elektronicznego upewnić się, że strona internetowa należy do danego sprzedawcy, a przysłany nam mailem link jest autentyczny.
Oszuści coraz częściej podszywają się pod przedstawicieli danego składu opału i dzwoniąc do klienta próbują wykorzystać jego niewiedzę i wykraść jego dane. Najczęściej wysyłają fałszywe formularze z wnioskami na dofinansowanie do opału.
PGG ostrzega
- Docierają do nas fałszywe faktury od oszukanych osób. Apelujemy, aby przed zrobieniem zakupów, podaniem danych osobowych i dokonaniem wpłaty dokładnie sprawdzać adres strony sklepu internetowego PGG - ostrzegał pod koniec listopada rzecznik górniczej firmy Tomasz Głogowski.
Prawidłowy adres strony internetowej e-sklepu PGG to https://sklep.pgg.pl. Przedstawiciele spółki przypominają, że w witrynach stworzonych przez oszustów grafika może być łudząco podobna, a nawet identyczna. Także rzekomy asortyment na fałszywej stronie może wyglądać tak jak ten z PGG.
REKLAMA
Zakupy online i dostawy
Od lat oszuści żerują też na naszym przedświątecznym zabieganiu i próbują - niestety często skutecznie - wykorzystać okres przed Bożym Narodzeniem. Żerują też na tym, że coraz częściej robimy zakupy on line i czekamy na dostarczenie paczek.
Eksperci przestrzegają przed fałszywymi wiadomościami lub SMS-ami, w których oszuści informują, iż dana paczka nie została do końca opłacona. W takich wiadomościach na ogół jest prośba o wpłatę niewielkiej kwoty i zamieszczony link do płatności.
Posłuchaj
Wejście w link przysłany przez oszustów internetowych spowoduje albo zainfekowanie naszych telefonów czy komputerów, albo kradzież naszych danych.
- Bezpieczne zakupy w sieci. Dbaj o swoje hasła
- Potrafisz rozpoznać fałszywą wiadomość? Systemy bezpieczeństwa nie pomogą, jeśli wcześniej dasz się nabrać oszustom
- Kradzież tożsamości i próby wyłudzenia danych. Jak nie dać się cyberatakom?
IAR/PAP/PR24.pl/mk
REKLAMA