Rzeczkowska: samo przyjęcie euro nie gwarantuje bezpieczeństwa
Samo przyjęcie euro nie gwarantuje państwu bezpieczeństwa, w warunkach kryzysu bezpieczeństwo w większym stopniu zapewnia własna waluta - oświadczyła na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu minister finansów Magdalena Rzeczkowska.
2023-01-10, 13:44
"W dzisiejszych czasach najważniejsze jest bezpieczeństwo, w tym bezpieczeństwo polskich rodzin. Posiadanie własnej waluty zapewnia bezpieczeństwo gospodarcze i pieniężne w większym stopniu niż przystąpienie do euro w sytuacji kryzysu" - powiedziała minister. Wspólna waluta nie gwarantuje w 100 proc. bezpieczeństwa zwłaszcza w sytuacji wysokiej inflacji. Litwa czy Łotwa mają 20 proc. inflacji przy stopach EBC 2,5 proc. - wskazała szefowa MF.
Jak podkreśliła, własna waluta to możliwość stabilizacji kursu złotego i rentowności polskich obligacji. "Możliwość zarządzania polskim złotym jest istotna w sytuacji kryzysu, bo daje możliwość chociażby obniżenia wartości towarów importowanych, np. ropy" - stwierdziła Rzeczkowska. Polska waluta to bezpieczeństwo i możliwość elastycznego reagowania w sytuacjach kryzysowych - podkreśliła.
"Otoczenie musi być stabilne"
Minister dodała, że nad przyjęciem wspólnej waluty można się zastanawiać, gdy otoczenie zewnętrzne jest stabilne i przewidywalne. "W takiej sytuacji obecnie nie jesteśmy" - zaznaczyła.
Rzeczkowska oceniła też, że obecnie dla polskiej gospodarki najważniejsze jest budowanie konkurencyjności i innowacyjności oraz wykształcenie pozacenowych mechanizmów wsparcia gospodarki.
REKLAMA
Euro, a Chorwacja
Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że wybór euro w czasie, kiedy mamy wysoką inflację, jest jak dolewanie oliwy do ognia. Szef rządu przestrzegał, że zmiana waluty może doprowadzić do gwałtownego wzrostu cen i zubożenia polskiego społeczeństwa.
Na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu Mateusz Morawiecki przywoływał przykład Chorwacji, która przyjęła euro wraz z początkiem roku.
- Większość Polaków przeciwko przyjęciu euro. Sprawdź sondaż
- Unia walutowa pod presją. Jakie mogłyby być skutki rozpadu strefy euro?
- Stabilność strefy euro zagrożona. "Sytuacja gospodarcza wyraźnie się pogorszyła"
PAP/IAR/PR24.pl/mk
REKLAMA
REKLAMA