Rzeczkowska: samo przyjęcie euro nie gwarantuje bezpieczeństwa

Samo przyjęcie euro nie gwarantuje państwu bezpieczeństwa, w warunkach kryzysu bezpieczeństwo w większym stopniu zapewnia własna waluta - oświadczyła na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu minister finansów Magdalena Rzeczkowska.

2023-01-10, 13:44

Rzeczkowska: samo przyjęcie euro nie gwarantuje bezpieczeństwa
Ministr Rzeczkowska: wspólna waluta nie gwarantuje w 100 proc. bezpieczeństwa zwłaszcza w sytuacji wysokiej inflacji. Foto: PAP/Paweł Supernak

"W dzisiejszych czasach najważniejsze jest bezpieczeństwo, w tym bezpieczeństwo polskich rodzin. Posiadanie własnej waluty zapewnia bezpieczeństwo gospodarcze i pieniężne w większym stopniu niż przystąpienie do euro w sytuacji kryzysu" - powiedziała minister. Wspólna waluta nie gwarantuje w 100 proc. bezpieczeństwa zwłaszcza w sytuacji wysokiej inflacji. Litwa czy Łotwa mają 20 proc. inflacji przy stopach EBC 2,5 proc. - wskazała szefowa MF.

Jak podkreśliła, własna waluta to możliwość stabilizacji kursu złotego i rentowności polskich obligacji. "Możliwość zarządzania polskim złotym jest istotna w sytuacji kryzysu, bo daje możliwość chociażby obniżenia wartości towarów importowanych, np. ropy" - stwierdziła Rzeczkowska. Polska waluta to bezpieczeństwo i możliwość elastycznego reagowania w sytuacjach kryzysowych - podkreśliła.

"Otoczenie musi być stabilne"

Minister dodała, że nad przyjęciem wspólnej waluty można się zastanawiać, gdy otoczenie zewnętrzne jest stabilne i przewidywalne. "W takiej sytuacji obecnie nie jesteśmy" - zaznaczyła.

Rzeczkowska oceniła też, że obecnie dla polskiej gospodarki najważniejsze jest budowanie konkurencyjności i innowacyjności oraz wykształcenie pozacenowych mechanizmów wsparcia gospodarki. 

REKLAMA

Euro, a Chorwacja

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że wybór euro w czasie, kiedy mamy wysoką inflację, jest jak dolewanie oliwy do ognia. Szef rządu przestrzegał, że zmiana waluty może doprowadzić do gwałtownego wzrostu cen i zubożenia polskiego społeczeństwa.

Na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu Mateusz Morawiecki przywoływał przykład Chorwacji, która przyjęła euro wraz z początkiem roku.

Posłuchaj
00:24 IAR: Premier Mateusz Morawiecki powiedział m.in., że przykład Chorwacji pokazuje, że zmiana jednej waluty na drugą niczego nie daje (IAR) Premier Mateusz Morawiecki powiedział m.in., że przykład Chorwacji pokazuje, że zmiana jednej waluty na drugą niczego nie daje (IAR)
Czytaj także:

PAP/IAR/PR24.pl/mk

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej