Inflacja w tym roku może wynieść średnio 13 procent. Oto prognozy ekspertów

Inflacja w 2023 roku wyniesie średnio 13 proc. - ocenił Polski Instytut Ekonomiczny w komentarzu do środowych danych GUS. Według PIE szczyt inflacji w lutym będzie niższy niż wskazywali ekonomiści i wyniesie prawdopodobnie 19,0-19,5 proc.

2023-02-15, 11:20

Inflacja w tym roku może wynieść średnio 13 procent. Oto prognozy ekspertów
Styczniowa inflacja jest niższa niż wskazywały jesienne prognozy, jednak to głównie efekt wolniejszego wzrostu cen żywności i energii. Foto: Shutterstock/Tupungato

W środę Główny Urząd Statystyczny poinformował, że inflacja w styczniu wyniosła rok do roku 17,2 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 2,4 proc.

Jak wskazuje PIE, niższy wzrost cen obecnie zostanie zrównoważony przez wolniejszy spadek inflacji bazowej w drugim i trzecim kwartale. Ekonomiści PIE szacują, że wzrost cen w tej grupie będzie dwucyfrowy przynajmniej do sierpnia bądź września.

Wpływ wyższych cen na energię

W komentarzu podano, że wzrost inflacji w styczniu do 17,2 proc. jest niższy od rynkowych prognoz, które zakładały, że wyniesie ona 17,6 proc. 

REKLAMA

Posłuchaj

Dawid Pachucki, główny ekonomista Grupy PZU komentuje wyniki GUS dotyczące inflacji w styczniu ( "Ekspres Gospodarczy" Błażej Prośniewski PR1) 5:48
+
Dodaj do playlisty

 

"To głównie efekt powrotu standardowych stawek VAT na energię elektryczną, gaz i ogrzewanie. Dodatkowo duża grupa przedsiębiorstw dokonała noworocznych aktualizacji cenników - w efekcie inflacja bazowa wzrosła do około 12 proc." - dodano.

Szczyt inflacji w lutym

Według ekonomistów PIE styczniowa inflacja jest niższa niż wskazywały jesienne prognozy, jednak to głównie efekt wolniejszego wzrostu cen żywności i energii. Także szczyt inflacji w lutym, według PIE, będzie niższy niż wskazywali ekonomiści - prawdopodobnie będzie to 19,0-19,5 proc.

Również analitycy z ING Banku Śląskiego oczekują szczytu inflacji w tym miesiącu. 

REKLAMA

"Szczyt inflacji nastąpi w lutym tego roku, ale zapewne poniżej 19 proc., a nie blisko 20 proc. jak się obawialiśmy. Wyraźnie wzrosły też szanse na spadek inflacji do jednocyfrowych poziomów na koniec roku. Uporczywie wysoka pozostaje natomiast inflacja bazowa W oparciu o dzisiejsze dane szacujemy inflację bazową z wyłączeniem cen żywności i energii (na wagach z 2022) na ok. 11,7-11,9 proc. rdr." - napisał w komentarzu do danych GUS starszy ekonomista w ING Adam Antoniak.   

Posłuchaj

Ekonomista Santander Bank Polska Grzegorz Ogonek mówi, że inflacja w styczniu jest niższa od prognoz ekspertów, ale nie należy z tego wyciągać pochopnych wniosków (IAR) 0:27
+
Dodaj do playlisty

"Niemniej presja inflacyjna jest dalej szeroko rozpowszechniona. W większości państw UE przeciętnie prawie 66 proc. cen rośnie w tempie przekraczającym 5 proc. W Polsce ten współczynnik jest większy - to około 90 proc. cen. W efekcie inflacja bazowa jeszcze długo pozostanie na podwyższonych poziomach" - zauważa z kolei PIE. Analitycy z PIE szacują, że w tym roku inflacja wyniesie średnio 13 proc. 

Czytaj także:

REKLAMA

PR1/PAP/IAR/PR24.pl/mk/Błażej Prośniewski

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej