Infrastruktura, klimat, środowisko. Wiemy, na co jeszcze trafią do Polski pieniądze z unijnych funduszy
Prawie 29,3 mld euro, z czego 24,2 mld euro z funduszy UE, trafi w ramach programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS) m.in. na rozwój gospodarki niskoemisyjnej, budowę dróg i kolei oraz ochronę środowiska - podało MFiPR.
2023-03-01, 20:00
Startujący program Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 (FEnIKS) to największy program krajowy w całej UE. Skupi się on na realizacji wybranych celów Polityki Spójności dotyczących bardziej ekologicznej, lepiej połączonej i bardziej społecznej Europy.
W ramach programu Polska przeznaczy blisko 29,3 mld euro (z czego 24,2 mld euro z funduszy UE) m.in. na rozwój gospodarki niskoemisyjnej, budowę dróg, rozwój kolei, ochronę środowiska i zdrowia oraz kulturę.
Nowe wyzwania i priorytety
Mnister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda podkreślił, że inauguracja programu to z jednej strony zwieńczenie wielu miesięcy pracy nad dokumentami programowymi, z drugiej - początek realizacji programu, który przyniesie wiele ciekawych projektów. Wskazał, że FEnIKS uwzględnia nowe wyzwania i priorytety, przed którymi stoi cała Europa, wynikające z Europejskiego Zielonego Ładu.
Minister Puda poinformował, że wsparcie obejmie pięć kluczowych obszarów: energetykę, środowisko, transport, zdrowie i kulturę.
- Najwięcej środków przeznaczymy na transport i energetykę. Inwestycje wspierane z programu będą realizowane między innymi przez przedsiębiorstwa, samorządy terytorialne, zarządców dróg krajowych i linii kolejowych, służby ratownicze, organizacje pozarządowe, instytucje ochrony zdrowia czy instytucje kultury - wymienił.
Większa dostępność komunikacji zbiorowej
Resort funduszy wskazał, że FEnIKS oznacza także większą dostępność komunikacji zbiorowej, jak również inwestycje w porty morskie, drogi wodne śródlądowe i przewozy intermodalne. - Program wesprze proces modernizacji infrastrukturalnej kraju oraz pozwoli na realizację niezbędnych inwestycji. Będziemy się koncentrować na budowie nowych i modernizacji istniejących linii kolejowych oraz sieci dróg ekspresowych oraz dróg krajowych, w tym obwodnic miast - zaznaczył szef MFiPR.
Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk dodał, że "ambitne cele rozbudowy polskiej infrastruktury wymagają odważnych decyzji finansowych". - Od blisko ośmiu lat realizujemy inwestycje zmieniające oblicze polskich dróg i kolei. (...) Z pewnością w nowej perspektywie unijnej zrealizujemy wiele inwestycji z udziałem dofinansowania unijnego - zapowiedział.
REKLAMA
Poprawa efektywności energetycznej
Jak przekazała wiceminister klimatu i środowiska Małgorzata Golińska, przewidziane w ramach programu FEnIKS środki na energię i środowisko "będą wspierały m.in. poprawę efektywności energetycznej w budynkach mieszkalnych, redukcję gazów cieplarnianych, rozwój sieci ciepłowniczych i magazynów energii, a także adaptację do zmian klimatycznych oraz zapobieganie ryzyku związanemu z klęskami żywiołowymi i katastrofami". W komunikacie wymieniono przy tym m.in. inwestycje w poprawę gospodarowania wodą pitną oraz ściekami i odpadami komunalnymi.
- Polski sektor energetyczny z unijnym wsparciem. Wiceminister funduszy o szczegółach
- Fundusze Europejskie na walkę z wykluczeniem cyfrowym. Projekt PAKT
Dodano, że w perspektywie finansowej na lata 2021-2027 wśród priorytetów pozostaje inwestowanie funduszy europejskich w system ochrony zdrowia. Zaplanowane są inwestycje w kluczowych obszarach systemu ochrony zdrowia, które przyczynią się do wzrostu jakości usług zdrowotnych oraz większej ich dostępności i skuteczności.
Jak podkreślono, obszarem wymagającym szczególnego wsparcia ze środków FEnIKS jest psychiatria dzieci, młodzieży i dorosłych; adresatem działań będą wszystkie poziomy opieki zgodnie z reformą psychiatrii.
REKLAMA
PAP/IAR/PR24/akg
REKLAMA