Jak skorzystać z ulgi na złe długi? Resort finansów wyjaśnia
Podatnik, który nie otrzymał od swojego kontrahenta zapłaty za fakturę, może skorzystać z ulgi na złe długi, która obowiązuje w podatku PIT, CIT oraz w VAT - podało Ministerstwo Finansów. Oznacza to, że podatek należy uiścić tylko od faktur, za które zapłacili kontrahenci.
2023-03-15, 19:00
Przy rozliczeniu PIT i CIT podatnicy mają możliwość zmniejszenia podstawy obliczenia podatku o wartość wierzytelności, która nie została uregulowana lub zbyta.
Obowiązki dłużnika
Zmniejszenia dokonuje się w zeznaniu podatkowym składanym za rok podatkowy, w którym upłynęło 90 dni od dnia upływu terminu do zapłaty określonego na fakturze, na rachunku lub w umowie. Jednocześnie, dłużnik ma obowiązek zwiększyć zobowiązanie do zapłaty o tę wierzytelność w swoim zeznaniu podatkowym.
Podatnicy mogą stosować ulgę na złe długi także przy obliczaniu zaliczek na podatek dochodowy (ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wpłacanego w trakcie roku podatkowego).
Po uregulowaniu należności zarówno wierzyciel jak i dłużnik dokonują korekty powrotnej. Rozwiązanie to obowiązuje od 1 stycznia 2020 r. W rozliczeniu za 2021 rok z ulgi na złe długi skorzystało ponad 16 tys. podatników.
REKLAMA
Korekta powrotna
Rozliczając VAT, podatnicy mogą skorygować podatek od wierzytelności dotyczących czynności opodatkowanych, które nie zostały uregulowane lub zbyte w terminie 90 dni od upływu terminu płatności. Wierzyciel musi być zarejestrowany jako podatnik VAT czynny w dniu poprzedzającym złożenie korekty i od końca roku, od wystawienia faktury nie upłynęły 3 lata.
- Czy prognoza dochodów z VAT jest realna? Resort finansów odpowiada
- Zmiana formy opodatkowania na skalę podatkową. Ważne informacje
W przypadku, gdy kontrahentem jest podmiot niebędący podatnikiem czynnym VAT konieczne jest wpisanie wierzytelności do rejestru długów, lub potwierdzenie jej prawomocnym orzeczeniem sądu i skierowanie do egzekucji, lub ogłoszenie wobec dłużnika upadłości konsumenckiej.
Jednocześnie, dłużnik będący podatnikiem ma obowiązek korekty odliczonej kwoty podatku wynikającej z faktury nieuregulowanej, najpóźniej w ostatnim dniu okresu rozliczeniowego, w którym upłynął 90 dzień od dnia upływu terminu płatności. Po uregulowaniu należności zarówno wierzyciel jak i dłużnik dokonują korekty powrotnej.
REKLAMA
PAP/IAR/PR24/akg
REKLAMA