more_horiz
Gospodarka

Prezes Związku Cyfrowa Polska: dodatkowa "opłata sieciowa" będzie obciążeniem dla klientów platform streamingowych

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2023 17:00
Proponowana przez KE "opłata sieciowa" ograniczy pod względem jakości ofertę platform streamingowych, które i tak przerzuciłby dodatkowe koszty płacone na rzecz operatorów telekomunikacyjnych na zwykłych użytkowników - powiedział  Michał Kanownik prezes Związku Cyfrowa Polska w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Wiele lat temu, bo dokładnie dekadę temu KE i UE wycofało się z opłaty sieciowej na rzecz utrzymania infrastruktury z uwagi na liczne protesty użytkowników internetu, w tym także europejskich instytucji kultury i zrzeszeń konsumenckich.

Dlatego także dziś coraz więcej krajów jest sceptycznych wobec powrotu tego pomysłu narzucania dodatkowych opłat. Bolesnych dla dostawców usług streamingowych, co u nas będzie dotyczyło np. TVP.

W opinii sceptyków operatorzy komunikacyjni choć wiele inwestują w satelity i światłowody, to jednak stale zarabiają na udostępnianiu swojej infrastruktury platformom on-line.  Na opłacie sieciowej wygraliby tylko operatorzy telekomunikacyjni, ale za te dodatkowe rachunki i tak zapłacą konsumenci usług streamingowych. Co gorsza a te nowe, dodatkowe koszty na rzecz telekomów będą przerzucone na operatorów platform streamingowych, co może drastycznie obniżyć jakość oferowanego przez nie kontentu (filmy, seriale i programy).

Europejskie firmy streamingowe uważają, że to jest niezgodne z ich interesami, nie ma uzasadnienia skoro oferują one wartości kulturalne, dlatego nie mają obowiązku dodatkowo "dorzucać" pieniądze na rozbudowę infrastruktury informatycznej telekomów. A te choć już wydały prawie bilion dolarów na rzecz satelitów, kabli podmorskich etc., to już i tak na tym dostatecznie zarobiły i operatorzy streamingowi nie chcą się z nimi dzielić swoimi zyskami.

Tym bardziej, że UE regularnie inwestuje w rozwój infrastruktury informatycznej, na czym korzystają głównie telekomy.

Na razie pomysł jest tylko otwartą dyskusją w ramach UE i decyzje nie zostały podjęte.


Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą prowadził Błażej Prośniewski.


Posłuchaj
05:45 Michał Kanownik prezes Cyfrowej Polski o pomyśle KE , aby wprowadzić podatek od usług streamingowych na rzecz telekomów ("Ekspres Gospodarczy" Błaże Michał Kanownik prezes Cyfrowej Polski o pomyśle KE , aby wprowadzić podatek od usług streamingowych na rzecz telekomów ("Ekspres Gospodarczy" Błażej Prośniewski PR1)

 

PR1/PR24/Błażej Prośniewski/sw