"Muszą być wykorzystane na rzecz wsparcia Ukrainy". Minister finansów o zamrożonych aktywach rosyjskich

Społeczeństwo międzynarodowe musi zwiększyć presję na Rosję poprzez wzmocnienie sankcji - przekazała minister finansów Magdalena Rzeczkowska po spotkaniu gubernatorów Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego.

2023-04-17, 19:24

"Muszą być wykorzystane na rzecz wsparcia Ukrainy". Minister finansów o zamrożonych aktywach rosyjskich
Minister finansów Magdalena Rzeczkowska - przypomniała, że inflacja spadła w tym roku z poziomu 18,4 proc. w lutym do 6,5 proc. w październiku.Foto: twitter/MF

- Ważne jest, że w naszych rozmowach poruszono tematy pomocy Ukrainie - oceniła minister finansów Magdalena Rzeczkowska po wiosennych spotkaniach gubernatorów Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego.

Zwiększyć presję na Rosję

- Społeczeństwo międzynarodowe musi zwiększyć presję na Rosję poprzez wzmocnienie sankcji. Zamrożone aktywa rosyjskie muszą być wykorzystane na rzecz wsparcia Ukrainy. Nie będą to wystarczające środki, ale niedopuszczalne byłoby ich zwrócenie Rosji, mimo strat, które Rosja wyrządziła narodowi ukraińskiemu - przekazała szefowa resortu.

Jak poinformowało ministerstwo finansów, 12-14 kwietnia br. w Waszyngtonie odbyły się wiosenne spotkania gubernatorów MFW i Banku Światowego. Jak stwierdziła Rzeczkowska, "były to bardzo intensywne dni spędzone m.in. na licznych bilateralnych i multilateralnych spotkaniach w ramach krajów członkowskich BŚ oraz MFW, jak i z ekspertami oraz think-tankami".

Zwiększenia zaangażowania w Polsce międzynarodowych banków

Jak przekazano, delegacja pod przewodnictwem minister finansów odbyła spotkania z m.in. wicepremierem, ministrem gospodarki i finansów Korei K. Choo, wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej V. Dombrovskisem, ministrem finansów Ukrainy S. Marchenką.

Czytaj także:

Rzeczkowska wzięła również udział w w spotkaniu Międzynarodowego Komitetu ds. Monetarnych i Finansowych, gdzie dyskutowano m.in. o kwestii zwiększenia zaangażowania w Polsce międzynarodowych banków rozwoju w finansowanie projektów, zwłaszcza z zakresu zielonej transformacji czy wsparcia MŚP, ewentualnego włączenia Polski w prace grup roboczych G20 w ramach prezydencji sprawowanej przez Brazylię w 2024 r. oraz RPA w 2025 r., pomocy technicznej jaką Polska może świadczyć na rzecz państw w ich drodze do struktur europejskich, wyzwań stojących przed globalną gospodarką w obliczu zbrojnej agresji Rosji w Ukrainie, a także pomocy dla Ukrainy oraz konieczności utrzymania stabilności makro-finansowej tego kraju.

PAP/IAR/PR24/akg

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej