Dobre perspektywy dla petrochemii

Grupa Orlen stawia na petrochemię. W swojej strategii do 2030 roku planuje w ten segment przerobu ropy zainwestować około 40 mld zł, z czego 5 mld zł będą stanowić zielone inwestycje. Trwa realizacja projektów. Jednym z nich jest rozbudowa Kompleksu Olefin w Płocku.

2023-05-08, 13:55

Dobre perspektywy dla petrochemii
Kompleks Olefin w Płocku. Foto: materiały prasowe PKN Orlen

W związku z procesem dekarbonizacji światowej gospodarki i rozwojem elektromobilności, popyt na tradycyjne paliwa będzie spadał. Rafinerie, które chcą przetrwać, muszą postawić na alternatywę, a jest nią dziś petrochemia.

- Węglowodory mają szerokie zastosowanie. Ich maksymalne przetwarzanie na petrochemię pozwoli zagospodarować moce rafineryjne i zoptymalizować je pod innym kątem produkcyjnym - wyjaśnia Janusz Bogdański, dyrektor wykonawczy ds. rozwoju i technologii w PKN Orlen.

Przyszłości i wszechobecność petrochemii

Według prognoz, do 2030 roku wartość rynku petrochemikaliów i bazowych tworzyw sztucznych podwoi się. W te trendy wpisuje się Grupa Orlen, która zakłada, że w ciągu dekady petrochemia będzie generować około połowy zysków koncernu z przerobu ropy naftowej.

- Petrochemia jest dziś nierozerwalnie związana z naszym codziennym życiem, wszystkim co nas otacza. Wystarczy spojrzeć na metki naszych ubrań. Także nasze samochody, telewizory, telefony, to są produkty, które pochodzą z petrochemii (…) Petrochemia daje „wsad”, który jest niezbędny do rozwoju gospodarki – mówi Janusz Bogdański.

REKLAMA

Olefiny i kolejne inwestycje

Według realizowanej przez Grupę Orlen strategii, do 2030 roku na rozwój tego segmentu przerobu ropy zostanie zainwestowane 40 mld złotych. Kluczowym projektem jest rozbudowa Kompleksu Olefin w Płocku. To największy w Europie od 20 lat projekt petrochemiczny.

- Inwestycja jest już na zaawansowanym etapie, trwają prace fundamentowe i montaż pierwszych urządzeń – tłumaczy dyrektor wykonawczy ds. rozwoju i technologii w PKN Orlen.

W Płocku będzie powstawała tzw. chemia bazowa, która następnie będzie trafiała do wielu branż. Mowa tu zarówno o przemyśle opakowaniowym, spożywczym, motoryzacyjnym, budowlanym, jak i medycznym czy farmaceutycznym.

REKLAMA

Grupa Orlen rozważa też nowe projekty w kraju i za granicą, w tym realizowane wspólnie z partnerami. Wśród analizowanych inwestycji jest budowa zakładu petrochemicznego w Gdańsku wraz z Saudi Aramco.

- Projekt w Gdańsku jest na etapie analiz wykonalności, studiów technicznych oraz ekonomicznych. Gdy one się zakończą, będziemy podejmowali kolejne kroki – mówi Janusz Bogdański.

Petrochemia a ekologia

Grupa Orlen, wraz z rozbudową petrochemii, stawia na rozwój technologii przyjaznych środowisku. Zgodnie ze strategią firmy, do 2030 roku emisja CO2 w segmencie petrochemicznym zostanie zredukowana o 25 procent. To przede wszystkim za sprawą nowych inwestycji, w których zostaną zastosowane najnowsze technologie.

- Nowe inwestycje pozwalają na poprawienie efektywności energetycznej i ograniczenie emisyjności – tłumaczy przedstawiciel PKN Orlen.

REKLAMA

Koncern rozwija również program wychwytu i składowania dwutlenku węgla. Jednocześnie, trwają zaawansowane prace nad wdrożeniem procesu obiegu zamkniętego. Orlen stawia zarówno na recykling mechaniczny, jak i chemiczny. Należący do koncernu czeski Unipetrol kupił niedawno spółkę zajmującą się recyklingiem tworzyw sztucznych: włosko-czeską firmę Remaq, która jest regionalnym liderem w tym obszarze.

W portfelu Grupy Orlen obecnie znajduje się 40 produktów petrochemicznych, które trafiają do ponad 60 krajów na całym świecie.


Artykuł powstał przy współpracy z PKN Orlen.

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej