Spółka Orlen Neptun utworzyła swój oddział na Litwie. To kolejny krok w strategii koncernu

Orlen Neptun, spółka PKN Orlen zajmująca się rozwojem morskiej energetyki wiatrowej, utworzyła swój oddział na Litwie - poinformowała agencja BNS. Utworzenie spółki jest związane z planami Orlenu dotyczącymi rozszerzenia zielonej produkcji. 

2023-05-18, 12:36

Spółka Orlen Neptun utworzyła swój oddział na Litwie. To kolejny krok w strategii koncernu
Do końca roku PKN Orlen wskaże 13 kolejnych możliwych lokalizacji dla reaktorów SMR.Foto: Shutterstock/MOZCO Mateusz Szymanski

Według danych litewskiego Centrum Rejestrów, Orlen Neptunas została zarejestrowana 10 maja z kapitałem zakładowym w wysokości 2,5 tys. euro.

Krzysztof Bukowski, kierownik projektu Orlen Neptun, powiedział litewskiej agencji, "że utworzenie spółki na Litwie jest związane z planami Orlenu dotyczącymi rozszerzenia zielonej produkcji, ale nie ujawnił, czy polska spółka zamierza wziąć udział w przetargach farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim ogłaszanych przez Litwę".

Plany strategiczne spółki

Grupa Orlen ma długofalowe plany związane z zieloną produkcją poza Polską. Doprowadziło to do utworzenia spółki Orlen Neptunas na Litwie. O wszystkich działaniach z tym związanych będziemy informować po podjęciu stosownych decyzji przez spółkę - powiedział Krzysztof Bukowski.

Bukowski poinformował także, że Orlen planuje zainwestować 120 mld złotych (około 26,63 mld euro) w ciągu siedmiu lat w rozwój odnawialnych źródeł energii i produkować 9 GW zielonej energii rocznie do 2030 r.

Farmy wiatrowe na Litwie

Orlen i Orlen Lietuva już wcześniej poinformowały, że są zainteresowane przyszłą aukcją farmy wiatrowej na Morzu Bałtyckim ze wsparciem państwa. Zakłada się, że ta aukcja zostanie ogłoszona we wrześniu tego roku. Według BNS plany te mogą ulec zmianie w zależności od pierwszej aukcji morskiego parku wiatrowego o mocy 700 megawatów (MW) bez wsparcia państwa, która jest obecnie w toku.

REKLAMA

Litwa przygotowuje się do budowy dwóch farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim, każda o mocy 700 MW, przy wstępnym koszcie 1,8 mld euro za pierwszą z nich.

Czytaj także:

PAP/IAR/PR24.pl/mk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej