Zastrzeżenie numeru PESEL. Minister Cieszyński: pierwszy etap wdrożenia planujemy na początku września
- Zastrzeżenie numeru PESEL będzie można uruchomić w zakładce mObywatel. Od momentu zablokowania nikt na ten numer nie będzie mógł zaciągnać żadnych zobowiązań finansowych - powiedział Janusz Cieszyński, minister cyfryzacji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
2023-07-18, 17:10
- Z chwilą zastrzeżenia numeru PESEL nie będzie można zaciągnąc kredytu, podpisać umowy z operatorem telefonii komórkowej na abonament czy podpisać umowy u notariusza. Gama tych zastrzeżeń będzie szeroka - powiedział minister Cieszyński.
Jak dodał minister jeżeli po zastrzeżeniu przez nas numeru PESEL ktoś podpisze jakąś umowę to zgodnie z prawem będzie ona nie ważna. Poza tym, system ten będzie zintegrowany z systemami bankowymi i z chwilą kiedy pracownik zobaczy, że numer PESEL jest zastrzeżony to umowa np. na kredyt nie zostanie zrealizowana.
Jak wyjaśnił minister I etap wdrożenia tej funkcjonalności nastąpi na początku września.
- Natomiast obowiązek stosowania takiej blokady nastąpi w połowie przyszłego roku. Musimy dać czas instytucjom finansowym na integrację systemów. Nie wykluczam jednak, że znajdą się takie podmioty, które zrobią to wcześniej, aby móc taką możliwość szybciej zaoferować klientom - dodał Cieszyński.
REKLAMA
Jak wyjaśnił minister to my sami decydujemy kiedy zastrzeżemy numer PESEL i kiedy go odblokujemy, bo na przykład planujemy podpisanie jakieś istotnej dla nas umowy w banku.
Prezydent podpisał ustawę
W połowie lipca prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę dotyczącą m.in. ograniczania skutków kradzieży tożsamości, która umożliwi zastrzeganie numeru PESEL.
Ma ona na celu przede wszystkim zwiększenie ochrony przed nadużyciami wynikającymi z kradzieży danych i ograniczenia skali zjawiska wyłudzania środków finansowych poprzez zaciąganie zobowiązań finansowych na inną osobę (m.in. umowy kredytu, umowy pożyczki, umowy sprzedaży nieruchomości) bez wiedzy i zgody właściciela, a także zjawiska tzw. SIM swappingu, czyli wyrobienia duplikatu karty SIM, która może być potem użyta do nielegalnego autoryzowania transakcji.
Ustawa przewiduje, że obywatele nie będą obciążani za zobowiązanie, które zostało zaciągnięte bez ich wiedzymimo istniejącego zastrzeżenia numeru PESEL. Lewandowski tłumaczył, że podmioty jak banki, instytucje kredytowe lub notariusze przed zawarciem umowy lub podjęciem czynności będą musiały sprawdzać w rejestrze, czy PESEL danej osoby został zastrzeżony.
REKLAMA
Weryfikacja zastrzeżenia numeru PESEL będzie też konieczna w przypadku wypłat gotówki, które pojedynczo lub jako suma wypłat dokonanych w danym dniu w placówce bankowej jednego dnia będą przekraczać trzykrotność minimalnego wynagrodzenia. W przypadku zastrzeżenia numeru PESEL wypłata będzie możliwa po upływie 12 godzin od złożenia przez posiadacza rachunku dyspozycji wypłaty gotówkowej, nawet jeśli zastrzeżenie zostanie cofnięte.
Zastrzeżenia i cofnięcia zastrzeżenia numeru PESEL będzie mógł dokonać każdy pełnoletni posiadacz numeru PESEL za pomocą e-usługi, aplikacji mObywatel lub osobiście w urzędzie gminy.
Ponadto zmiany mają ułatwić dostęp obywateli do informacji zgromadzonych w ogólnopolskiej bazie danych o umowach ubezpieczeń komunikacyjnych prowadzonych przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, w tym w aplikacji mObywatel. Pozwoli to uczestnikom wypadku czy kolizji na natychmiastowe sprawdzenie umów ubezpieczeniowych uczestników zdarzenia.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą prowadził Błażej Prośniewski.
REKLAMA
Posłuchaj
PR24/PR1/Błażej Prośniewski/mk
REKLAMA