PSE i Lasy Państwowe podpisały porozumienie dot. współpracy przy rozwoju sieci energetycznych

Spółka Polskie Sieci Elektroenergetyczne oraz Lasy Państwowe podpisały porozumienie i list intencyjny o współpracy. Pozwoli to budować sieci energetyczne szybciej i sprawniej, a przy tym chronić lasy - oceniła wiceminister Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.

2023-08-18, 11:07

PSE i Lasy Państwowe podpisały porozumienie dot. współpracy przy rozwoju sieci energetycznych
"To kompromis, który pozwoli budować sieci energetyczne szybciej i sprawniej, na czas i tak, żeby to dziedzictwo, jakim są Lasy Państwowe, chronić". Foto: Shutterstock/

W piątkowej konferencji prasowej uczestniczyli między innymi prezes zarządu PSE Tomasz Sikorski oraz dyrektor generalny Lasów Państwowych Józef Kubica, a także przedstawiciele rządu.

- To kompromis, który pozwoli budować sieci energetyczne szybciej i sprawniej, na czas i tak, żeby to dziedzictwo, jakim są Lasy Państwowe, chronić - skomentowała podpisanie porozumienia sekretarz stanu w KPRM, pełnomocniczka rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, obecna na wydarzeniu.

Wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka zwrócił uwagę, że Lasy Państwowe są gospodarzem 1/3 terytorium Polski. Siarka podkreślił, że w Polsce w ramach przebudowy systemu elektroenergetycznego ma powstać "5 tys. km linii energetycznych różnego typu - dużych, przesyłowych sieci, które są kręgosłupem (...) całego systemu energetycznego, nie mówiąc o tych małych". Wskazał, że powstaną też dwie magistrale wysokiego napięcia biegnące wzdłuż i w poprzek Polski.

Inwestycje a ochrona lasów

Dyrektor Generalny Lasów Państwowych Józef Kubica podkreślił, że umowa pozwoli uchronić wiele drzew przed wycinką. W rezultacie porozumienia nowa infrastruktura energetyczna będzie w miarę możliwości budowana ponad drzewami lub pod ziemią.

REKLAMA

Anna Łukaszewska-Trzeciakowska powiedziała także, że przebudowa i dostosowanie polskich sieci energetycznych do wymagań zajmie około 10 lat i będzie kosztowała ponad 62 miliardy złotych. W związku z tym powstanie ponad 5 tysięcy kilometrów nowych linii przesyłowych.

Posłuchaj

Pełnomocnik rządu Anna Łukaszewska-Trzeciakowska mówi, że porozumienie umożliwi pogodzenie wymagań związanych z bezpieczeństwem energetycznym z dbałością o lasy (IAR) 0:27
+
Dodaj do playlisty

Lasy będą lepiej chronione

Wcześniej tj. 17 sierpnia Sejm uchwalił nowelizację ustawy o lasach, która ma na celu wzmocnienie zobowiązania władz publicznych do dbałości o lasy będące własnością Skarbu Państwa. Za przyjęciem ustawy głosowało 237 posłów, przeciw było 180 posłów, a 29 posłów wstrzymało się od głosu.

Nowe regulacje stanowią, że władze publiczne są zobowiązane do kształtowania polityki leśnej mającej na celu zachowanie dziedzictwa narodowego lasów stanowiących własność Skarbu Państwa, a także do niepodejmowania działań zmierzających do nadawania Unii Europejskiej kompetencji w zakresie ochrony lasów stanowiących własność Skarbu Państwa i gospodarowania nimi oraz do sprzeciwiania się takim działaniom.

Ustawa zakłada też, że uchwałę w sprawie stanowiska Polski do projektu aktu prawnego Unii Europejskiej dotyczącego leśnictwa podejmuje Sejm, większością 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów, na wniosek Rady Ministrów.

REKLAMA

Polskie Sieci Elektroenergetyczne są operatorem systemu przesyłowego; odpowiadają m.in. za bieżące i długookresowe bezpieczeństwo funkcjonowania tego systemu oraz eksploatację, konserwację i remonty sieci przesyłowej, w tym połączeń z innymi systemami elektroenergetycznymi.

Czytaj także:

IAR/PAP/PR24.pl/mk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej