Niemcy demontują wiatraki pod kopalnię węgla brunatnego. Nie tędy droga do zeroemisyjności

2023-08-30, 13:45

Niemcy demontują wiatraki pod kopalnię węgla brunatnego. Nie tędy droga do zeroemisyjności
Niemcy usuwają wiatraki w celu rozbudowania elektrowni węgla brunatnego.Foto: Shutterstock/ Nailia Schwarz

W Nadrenii Północnej-Westfalii w zachodniej części Niemiec koncern energetyczny RWE zdemontował jedną z ośmiu turbin wiatrowych. Według niemieckich mediów pozbycie się farmy pozwoli na wydobycie do 20 mln ton węgla brunatnego więcej. Wcześniej koncern wyburzył miejscowość Luetzerath, aby ustąpić miejsca kopalni odkrywkowej węgla brunatnego. Powodem tej sytuacji jest zamknięcie elektrowni jądrowych przez niemiecki rząd. Nie tędy droga.

Jedne państwa stawiają na atomowy renesans (Francja, Korea Płd., USA, Polska). Inne stanowczo mu się sprzeciwiają (Niemcy, Japonia). Ekonomiści postanowili sprawdzić, jak wybór jednej lub drugiej strategii wpływa na ceny energii. Skupili się na porównaniu Niemiec i Francji.

Tani niemiecki prąd

"W Niemczech prąd był dotąd zazwyczaj nieco tańszy od sąsiadów dla odbiorców hurtowych. Jeśli spojrzeć na ceny energii elektrycznej dla odbiorców hurtowych w Europie to pierwsze co się rzuca w oczy to fakt, że mimo różnych miksów energetycznych w poszczególnych krajach ceny energii mają te same trajektorie i nie wydają się od siebie istotnie różnić.

Bliższa analiza pokazuje, że energia elektryczna zazwyczaj jest w Niemczech nieco tańsza niż we Francji i okresowo dużo tańsza niż w Polsce. Niemiecki miks OZE + gaz i węgiel na ogół wygrywa z energetyką bardziej opartą na węglu, jaka dominuje w Polsce. Wyjątkiem były oczywiście lata 2021-2022, gdy ceny gazu wystrzeliły w kosmos. Atom nie dał natomiast zauważalnej przewagi Francji nad Niemcami, nawet w kryzysowym 2022 r. Tutaj winę ponoszą awarie tamtejszych reaktorów.


Pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce. Źródło: PAP Pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce. Źródło: PAP

Porównania wspomnianych cen nie są jednak z dwóch powodów zupełnie miarodajne. Po pierwsze, cenę energii elektrycznej wyznacza najdroższe źródło w systemie, która zapewnia zrównanie popytu z podażą. W Niemczech, Francji i Polsce jest to często to samo paliwo, a więc węgiel lub gaz. Po drugie, państwa te handlują ze sobą energią elektryczną w zakresie w jakim umożliwiają to interkonektory, więc ceny prądu na danym rynku nie odzwierciedlają jedynie sytuacji w sektorze energetycznym tego kraju, lecz także w krajach regionu. Po trzecie, na rynku energii jest wiele różnych taryf, podatków i subsydiów" - napisano w porannym biuletynie Banku Pekao.

Prawdziwe koszty są inne

Faktyczne koszty energii ponoszone przez firmy mogą się bardzo różnić od uśrednionej hurtowej ceny prądu: cena energii elektrycznej płacona przez odbiorców biznesowych była w latach 2008-2022 o 35-45 proc. niższa we Francji. W każdym razie korzyścią, jaką odnosi Francja z atomu, nie są najpewniej niższe ceny energii (atom rzadko domyka rynek), ale większa rentowność tamtejszych firm energetycznych w okresach niesprzyjających dla OZE.


Elektrownie atomowe w Europie. Źródło: PAP Elektrownie atomowe w Europie. Źródło: PAP

Elektrownie atomowe mają wówczas niższe koszty zmienne niż konwencjonalne, które dominują w Niemczech i w Polsce. O ile bardziej rentowne? Wyrównany koszt energii z elektrowni węglowych wynosi 90-110 EUR za MWh, natomiast z elektrowni atomowych 70-80 EUR za MWh. Wartości te uwzględniają zarówno koszty budowy, jak i eksploatacji modelowych elektrowni danego typu.

Spojrzenie w przyszłość

"Porównanie dotychczasowych wyników polityk energetycznych Francji i Niemiec jest do pewnego stopnia, gdyż zostały one zaplanowane na kilka dekad do przodu, licząc na postęp technologiczny wytwarzania i magazynowania energii. Niemcy postawiły wszystko na jedną kartę: wodór. Zamierzają radykalnie zwiększyć potencjał swoich mocy w OZE i w efekcie uzyskać duże nadwyżki produkowanej z nich energii w czasie sprzyjającej pogody. Nadwyżki te następnie chcą zamieniać w wodór za pomocą elektrolizerów a następnie zamieniać go z powrotem na energię elektryczną, gdy OZE nie pokrywają zapotrzebowania na prąd. Wodór przydałby się też do dekarbonizacji ciepłownictwa i przemysłu. Francja podobny efekt zamierza uzyskać generując nadwyżki energii nie tylko przez OZE, lecz także przez elektronie jądrowe. Która z tych dwóch opcji wydaje się bardziej racjonalna?


Pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce. Źródło: PAP Pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce. Źródło: PAP

Aby odpowiedzieć na to pytanie ekonomiści Pekao skorzystali z symulatora systemu energetycznego przygotowanego przez NCBiR. Narzędzie to pozwala przeanalizować, jaką moc musiałyby mieć różne źródła energii, aby spełnić rosnące zapotrzebowanie na nią. Przez cały okres roku bez uruchamiania elektrowni konwencjonalnych. Z symulacji wynika, że zarówno scenariusz niemiecki (100 proc. OZE + wodór), jaki i francuski (miks atomu, OZE i wodór) są teoretycznie wykonalne i mają nawet podobny szacowany koszt (w Polsce byłoby to ok. 1,25 bln zł). Czyli remis. Różnica jest taka, że w pierwszym przypadku wymagałoby to radykalnego zwiększenia mocy OZE (rzędu 10-krotnego), co nawet w Niemczech będzie wyzwaniem, gdyż wymaga to zużycia ogromnych ilości coraz trudniej dostępnych rzadkich pierwiastków (m.in. galu i germanu) i zajęcia ogromnego terenu dla celów nowych elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych" - napisali ekonomiści.

Budowa reaktorów jądrowych

Scenariusz francuski to zaś konieczność budowy dużej liczby reaktorów jądrowych, nawet we Francji, której bloki jądrowe powstały jeszcze w latach 80. i wymagają wymiany na nowe. Tymczasem tego rodzaju inwestycje znane są z przekroczeń kosztorysów i harmonogramów. Problem ten dotyczy również francuskiego reaktora EPR. Dlatego sukces polityki energetycznej opartej na energii atomowej wymaga opracowania nowej generacji reaktorów jądrowych, które będzie dało się budować w dużo większej liczbie (seryjnie) dużo taniej niż dotychczas. Najwięcej mówi się w tym kontekście o reaktorach SMR (czyli małych modułowych), ale Francja stawia bardziej na udoskonalenie technologii dużych reaktorów, tzw. EPR+.

Kierunek atom i OZE

Francja jak na razie wydaje się wygrywać na prowadzonej przez siebie polityce energetycznej, gdyż energetyka jądrowa jest tańsza niż konwencjonalna, jako uzupełnienie zmiennych OZE. Czy będzie wygrywać również w przyszłości? To zależy w dużej mierze od postępu technologicznego: czy uda się zaprojektować tańsze i szybsze w budowie reaktory jądrowe oraz uruchomić gospodarkę wodorową. Strategia Niemiecka nie jest jednak jeszcze na straconej pozycji. Jej sukces wymaga jednak oprócz technologii wodorowych także znacznego przyspieszenia inwestycji w OZE w tym kraju.

Czytaj także:

PolskieRadio24.pl/ IAR/ Bank Pekao/ mib

Polecane

Wróć do strony głównej