"To nowa jakość kolei aglomeracyjnej". Minister Adamczyk na otwarciu przystanku kolejowego Kraków Grzegórzki
W Krakowie podróżni mogą korzystać z nowego przystanku kolejowego Kraków Grzegórzki. Obecny na miejscu minister infrastruktury Andrzej Adamczyk powiedział, że ta inwestycja pozwoli na sprawniejszą komunikację w całym regionie.
2023-09-03, 12:22
- Jesteśmy w miejscu, gdzie, wraz z nowym rozkładem jazdy, rusza nowy przystanek kolejowy, Kraków Grzegórzki, ale przede wszystkim otwierany jest krakowski węzeł komunikacyjny. Eksperci przewidują, że to miejsce będzie bardziej oblegane niż Kraków Główny przez pasażerów kolei aglomeracyjnej - powiedział w niedzielę w Krakowie minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
Dodał, że dzięki budowie estakady, "historyczna przegroda, która powstała około 1856 roku, kiedy budowano nasyp kolejowy i przedzielono Kraków, została zlikwidowana". Przypomniał, że z budową łączyły się wielkie utrudnienia, gdyż inwestycja była bardzo skomplikowana i łączyła się z budową mostów przez Wisłę.
- Jesteśmy na trasie dotrzymanego słowa, słowa dotrzymanego przez rząd Prawa i Sprawiedliwości - stwierdził Adamczyk.
Nowy przystanek
Przystanek Kraków Grzegórzki powstał na nowej estakadzie kolejowej nad ul. Grzegórzecką. Wraz z wprowadzeniem korekty rozkładu jazdy zaczęły się na nim zatrzymywać pociągi aglomeracyjne i regionalne. Podróżni z nowego przystanku mogą dojechać do wielu miejsc na terenie stolicy Małopolski oraz m.in. na lotnisko, do Wieliczki, Skawiny, Bielska-Białej i Suchej Beskidzkiej.
REKLAMA
W niedalekiej przyszłości możliwe będą również podróże w kierunku Oświęcimia, Zakopanego i Tarnowa. Pasażerom spacer z peronu na Rynek Główny w Krakowie zajmie ok. 10 minut, a na Kazimierz nieco ponad 5. W sąsiedztwie znajdują się również przystanki tramwajowe i autobusowe, które pozwolą na sprawne przesiadki.
Czytaj także w i.pl: Od września będzie obowiązywał nowy rozkład jazdy pociągów PKP Intercity. Sprawdź co się zmieni
Szczegóły inwestycji
Na dwa 200-metrowe perony dostać się można przez klatki schodowe i windy. Wyjścia z przystanku zlokalizowano zarówno po stronie ul. Grzegórzeckiej, jak i Berka Joselewicza. Na peronach zainstalowano pełne zadaszenie, oświetlenie w technologii LED oraz tablice informacyjne.
Oczekiwanie na pociąg ułatwią ławki, a dzięki nawierzchni o zróżnicowanej strukturze i ścieżkom naprowadzającym z przystanku będą mogli korzystać również podróżni o ograniczonej możliwości poruszania się.
REKLAMA
Zobacz również w PAP: PKP Intercity obniża ceny biletów miesięcznych na wybranych trasach
- Przystanek Kraków Grzegórzki będzie pełnił bardzo ważną rolę w codziennych podróżach Małopolan, turystów i mieszkańców Krakowa. W ostatnich latach zmieniliśmy oblicze kolei pod Wawelem. Teraz pozytywne efekty naszych wysiłków będą widoczne dla podróżnych - powiedział Ireneusz Merchel, prezes PKP Polskich Linii Kolejowych.
Przystanek powstał w ramach przebudowy linii kolejowej E30 w Krakowie, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach instrumentu CEF "Łącząc Europę".
- Nowy przystanek Kraków Piastów zwiększy dostęp do transportu kolejowego. Podpisano umowę
- "Dużo zmian". Od niedzieli jesienna korekta rozkładu jazdy na kolei
- Uwaga na przejazdach kolejowych. PKP PLK przypomina o zasadach bezpieczeństwa
PAP/MI/PR24.pl/mk
REKLAMA