Uwaga na przejazdach kolejowych. PKP PLK przypomina o zasadach bezpieczeństwa

2023-09-01, 15:49

Uwaga na przejazdach kolejowych. PKP PLK przypomina o zasadach bezpieczeństwa
PKP PLK prowadzą kampanię społeczną "Bezpieczny Przejazd".Foto: Korostylev Dmitrii/shutterstock

4 września rozpocznie się nowy rok szkolny. PKP PLK przypomina o zasadach bezpiecznego zachowania na przejazdach kolejowo-drogowych.

PKP PLK od 2005 roku prowadzą kampanię społeczną "Bezpieczny Przejazd", której głównym celem jest edukowanie wszystkich uczestników ruchu drogowego w kwestiach bezpieczeństwa i prawidłowego zachowania się na przejazdach kolejowo-drogowych, jak również przebywania na terenach kolejowych.

Zmienić świadomość

- Wszystko po to, aby wypadków na przejazdach było jak najmniej i aby zmieniać świadomość uczestników ruchu, bo tylko przestrzeganie przepisów gwarantuje nam bezpiecznie i prawidłowe pokonanie przejazdów - zaznaczył podczas konferencji Marcin Kruszyński z PKP PLK, który odpowiada za kampanię.

Z kolei Anna Znajewska-Pawluk z zespołu prasowego PKP PLK podkreśliła, że 4 września rozpocznie się nowy rok szkolny, a tym samym rodzice zaczną na nowo wozić dzieci do szkół i przedszkoli.

Zobacz także w tvp info: Policja radzi co zrobić, gdy samochód utknie między zamkniętymi zaporami [WIDEO]

- Niektórzy będą wracać z wakacji, więc spodziewamy się wzmożonego ruchu na drogach. Z tej okazji chcielibyśmy przypomnieć o zasadach bezpiecznego zachowania się na przejazdach kolejowo-drogowych - podkreśliła.

Aby nie doszło do wypadku

Kolejarze po raz kolejny zwracają uwagę, że aby nie doszło do wypadku na przejeździe, nie należy m.in. wjeżdżać na niego na czerwonym świetle. Jeżeli jest tam z kolei znak B-20 (stop), to najpierw zatrzymajmy się przy znaku i sprawdźmy, czy nie nadjeżdża pociąg.

- Jeżeli jednak nasz samochód znalazł się pomiędzy rogatkami i jest sprawny, to należy przede wszystkim zjechać ze strefy niebezpiecznej, z torów, podjechać do rogatki i po prostu ją wyłamać. Znajduje się tam tzw. bezpiecznik drąga. Jest on po to, żeby ta rogatka mogła łatwo zostać przez samochód wyłamana, a pojazd miał jak najmniejsze uszkodzenia - wyjaśnił dyrektor biura bezpieczeństwa w PKP PLK Włodzmierz Kiełczyński.

Podkreślił również, że gdy nasz samochód wjechał już na przejazd, a się zepsuł, to należy jak najszybciej opuścić go i przejść za rogatki.

Co roku 200 wypadków na przejazdach

Przypomniał, że od 2018 roku na przejazdach znajdują się charakterystyczne żółte naklejki. Umieszczono na nich numer identyfikacyjny przejazdu. Dzięki temu dzwoniąc na 112 i podając ten właśnie numer identyfikacyjny, operator szybko nawiąże łączność z dyżurnym ruchu, a ten doprowadzi do wstrzymania ruchu pociągu.

- Wstrzymanie ruchu pociągu może odbyć się poprzez ogłoszenie alarmu głosem, jak i z wykorzystaniem systemu radio-stop. Dojdzie do zatrzymania pociągu, ale nie dojdzie do wypadku na przejeździe - powiedział Kiełczyński.

Czytaj także na i.pl: Samochód osobowy wjechał pod pociąg w Sudole. Kierowca miał duże szczęście

Co roku na przejazdach kolejowo-drogowych w Polsce dochodzi do około 200 wypadków i kolizji. Ze statystyk wynika, że 99 procent z nich powodują kierowcy.

- Apelujemy, aby każdy z nich, przejeżdżający przez przejazd pamiętał, że najważniejsze jest nasze zdrowie i życie. Jadąc, powinniśmy tylko o tym pamiętać i tak się poruszać, aby nie zagrażać sobie i innym, poruszającym się po terenie kolejowym - przypomniała rzecznik Komendy Głównej Straży Ochrony Kolei st. insp. Monika Komaszewska.

Czytaj także:

IAR/PAP/PR24/akg

Polecane

Wróć do strony głównej