Rozwój infrastruktury transportowej w Europie Środkowej. Ministrowie wskazali kluczowe elementy
- Traktujemy to jako nasz szczególny obowiązek, aby zadbać o drożność korytarzy komunikacyjnych w naszej części Europy - mówił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podczas rozpoczęcia spotkania wysokiego szczebla nt. strategicznych projektów transportowych.
2023-09-04, 12:05
W poniedziałek w Krakowie odbywa się spotkanie wysokiego szczebla nt. strategicznych projektów transportowych z udziałem przedstawicieli resortów odpowiedzialnych za transport z Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Łotwy, Litwy, Polski, Rumunii i Słowacji, a także przedstawicieli Sztabu Generalnego Wojska Polskiego i Komisji Europejskiej.
Spójna i odporna sieć transportowa
Jak podkreślił podczas spotkania Adamczyk, pandemia COVID-19 oraz trwająca już ponad półtora roku rosyjska napaść zbrojna na Ukrainę uwidoczniły, jak bardzo Europie potrzebna jest spójna i odporna sieć transportowa.
- W obliczu wojny na Ukrainie oraz jej długofalowych konsekwencji nasz region musi być należycie przygotowany także pod kątem bezpieczeństwa - wskazał.
- Traktujemy to jako nasz szczególny obowiązek, aby zadbać o drożność korytarzy komunikacyjnych w naszej części Europy - zaakcentował minister infrastruktury.
REKLAMA
Adamczyk, wyliczając realizowane wspólnie w Polsce i krajach bałtyckich projekty transportowe wskazywał, że "co w naszej mocy, aby wzmocnić, udrożnić i podnieść przepustowość połączeń do i z Ukrainy oraz na osi północ-południe". Wymienił budowany szlak drogowy Via Carpatia oraz jego kolejowy komponent - Rail Carpatia.
Źródła finansowania
Według niego kluczowym elementem powodzenia przyjętych koncepcji i planów jest stworzenie stabilnych i adekwatnych źródeł finansowania na poziomie unijnym.
- W świetle prowadzonej obecnie rewizji wieloletnich ram finansowych na lata 2021-2027 musimy głośno mówić o potrzebach i wyzwaniach, które identyfikujemy w sektorze transportu - przekonywał Adamczyk.
- Te przedsięwzięcia transportowe są jakże potrzebne, wręcz niezbędne - podkreślił minister Adamczyk i zapewnił, że determinacja państw w nie zaangażowanych wyraża się również w treści deklaracji, której przyjęciem przez osiem państw zakończy się krakowskie spotkanie.
REKLAMA
- Ta deklaracja to wspólny apel ministrów transportu na rzecz konieczności wzmocnienia nakładów finansowych na rozwój infrastruktury transportowej, w tym służącej mobilności wojskowej. Głos ministrów transportu i szefów naszych rządów w tej sprawie powinien wybrzmieć na forum Unii Europejskiej - dodał szef resortu infrastruktury.
PolskieRadio24.pl/ IAR/ PAP/ mib
REKLAMA