Potrzeba miliardów na modernizację korytarzy dla ukraińskiego zboża. Polska apeluje o reakcję UE
Polska apeluje do Komisji Europejskiej o sfinansowanie modernizacji korytarzy solidarnościowych, dzięki którym wywożone jest ukraińskie zboże po zablokowaniu czarnomorskich portów przez Rosję. Warszawa uważa, że miliard euro potrzebny jest natychmiast, a 4,5 miliarda euro - w średniookresowej perspektywie. Tak wynika z ustaleń brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej.
2023-09-01, 08:10
Polska przygotowała zestawienia, z których wynika, że pilne są inwestycje dotyczące przede wszystkim rozbudowy kilku terminali granicznych dla samochodów ciężarowych. Na ten cel, zdaniem Warszawy, powinno być przekazane pół miliarda euro, a drugie tyle między innymi na budowę nowych terminali i modernizację kolejowych przejść granicznych. Te pieniądze powinny być przekazane bezzwłocznie.
Natomiast kolejne wyzwanie to synchronizacja ukraińskich kolei - o szerokim rozstawie torów - z europejskim systemem kolejowym. I na to - jak podkreśla Polska - potrzeba 4,5 miliarda euro.
Unijne deklaracje i obietnice
Warszawa wytyka Komisji Europejskiej, że mimo deklaracji i obietnic żadne pieniądze z unijnej kasy nie popłynęły do państw frontowych na modernizację korytarzy solidarnościowych, którymi transportowane jest przez Unię zboże z Ukrainy.
Podkreśla, że prace, jeśli są prowadzone, to finansowane są wyłącznie z budżetów krajowych.
REKLAMA
Czytaj także w PAP.pl: Dziennik "Postimees": Zachód nadal wysyła do Rosji ciężki sprzęt
Niewykluczone dopłaty do tranzytu
Komisarz do spraw rolnictwa Janusz Wojciechowski potwierdził w czwartek w Europarlamencie informacje Polskiego Radia, że w Brukseli są rozważane dopłaty do tranzytu ukraińskiego zboża, by pomóc rozwiązać problem importu. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka, powołując się na nieoficjalne informacje, donosiła kilkanaście dni temu, że Unia miałaby przekazać dotacje, by Ukraina mogła sfinansować transport zboża do wyznaczonych portów, z których ziarno byłoby wysyłane do Afryki i Azji.
Komisarz do spraw rolnictwa wyjaśnił, że po zablokowaniu czarnomorskich portów obecnie taki tranzyt jest drogi co podwyższa cenę ukraińskiego zboża i Kijów ma kłopoty z jego sprzedaniem. Unijne dotacje dla Ukrainy rozwiązałyby problem.
Posłuchaj
Polska apeluje do KE o sfinansowanie modernizacji korytarzy solidarnościowych, dzięki którym wywożone jest ukraińskie zboże po zablokowaniu czarnomorskich portów przez Rosję - relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 0:57
Dodaj do playlisty
Czytaj także:
- Eksport ukraińskiego zboża Dunajem. Stany Zjednoczone deklarują wsparcie
- "Pieniądze do kieszeni Putina". UE zwiększa import rosyjskiego skroplonego gazu, przodują Hiszpania i Belgia
- Embargo na ukraińskie zboże. Szef słowackiego parlamentu wzywa rząd do przedłużenia zakazu
[ZOBACZ TAKŻE] Europoseł Beata Kempa gościem Polskiego Radia:
PAP, IAR/ mbl
REKLAMA
REKLAMA